Și bătuți, și fără bani. Poli Iași a pierdut la Cluj, după un meci cu Grahovac MVP. CFR Cluj – CSM Poli Iași 1-0

• Portarul ieșenilor a avut 4 intervenții salvatoare, dar Nascimento a marcat, din lovitură liberă.
  • Eugen Neagoe redebutează cu un eșec în Liga I, iar Prunea anunță vremuri grele la Iași.

Poli Iași a venit în Gruia cu Neagoe repropus în Liga I după 7 ani în care n-a mai fost principal în competiția internă, după ce Prunea a fost nevoit să sune la 112 ca să scape de Napoli. Președintele ieșenilor avea însă alte griji înainte de meci și se plângea că pe Poli Iași a ajuns-o sărăcia. Într-o situație diametral opusă, cu liniște financiară sau oferită de ultimele rezultate, CFR s-a gândit să profite de „nebunia” de la Iași și să-și continue drumul spre play-off. Prima repriză n-a fost însă a clujenilor, ci a lui Grahovac. Portarul bosniac a fost marea problemă a CFR-ului și i-a exasperat pe jucătorii lui Miriuță. I-a refuzat golul lui Bud în minutul 3, dar era doar începutul.

Atacantul l-a mai făcut o dată mare pe bosniac, cu un șut din interiorul careului (19). Apoi Larie (33), din nou Bud (34) și Peteleu (36) și-au pus pe rând mâinile în cap, după reflexele incredibile ale lui Grahovac. Printre ele s-a interpus și Marc, cu un reflex de același nivel (17). În repriza a doua a venit și momentul în care Grahovac a fost învins. Nascimento a prins o lovitură liberă marca „play-station” și imposibilul din prima parte a fost depășit (58). Iașiul a avut reacția ei de orgoliu, dar Marc a fost Grahovac al CFR-ului, la reluarea lui Crețu, cu capul (71). Cristea a fost și el blocat de Tiago Lopez, când era pe punctul să marcheze, pentru ca apoi să fie iertat de roșu, la o intervenție ce l-a scos din joc pe Larie (73). Pe final, ieșenii n-au mai avut vlagă, iar clujenii au păstrat poarta neatinsă și au ajuns la două luni și jumătate fără înfrângere.