SHOW TOTAL!** Ei au făcut în Liga 1 ce a reușit Messi în Champions League! Un stelist a fost mai TARE: a înscris 5 goluri în 25 de minute

Messi a doborât un nou record, în partida Barcelona-Leverkusen 7-1. Argentinianul a devenit primul jucător din Liga Campionilor care înscrie 5 goluri într-un singur meci. Starul catalanilor a ajuns la cota 12 în 7 partide disputate din acest sezon al Ligii.

Messi a înscris în minutele 25, 42, 50, 58 și 85, adică într-un interval de o oră.

În primul eșalon românesc, cele mai multe goluri marcate într-un meci de un jucător au fost 6 și au existat 4 asemenea cazuri. Ultimul care a izbutit o asemenea performanță a fost Marian Popa, la 09.06.1993, Farul – Otelul 6-3.

De 18 ori s-a întâmplat ca un fotbalist să înscrie 5 goluri într-un meci, ultimii care au reușit această performanță fiind Constantin Gâlcă, la 17.09.1994, Steaua – FC Brașov 5-0 (a înscris cele 5 goluri în 25 de minute), și Gheorghe Craioveanu, la 14.06.1995, Univ. Craiova – UTA 10-3.

Publicat: 08 03. 2012, 13:02
Actualizat: 08 03. 2012, 13:05