Sepsi – CFR Cluj 1-2. Final dramatic! Campioana s-a impus în 10 oameni la Sf. Gheorghe, grație unui penalty transformat de Deac în prelungiri

Sepsi – CFR Cluj 1-2 (F. Ștefan 80 / Omrani 14, Deac 90-pen.)

• Sepsi: Niczuly – Gabriel Moura, Viera, Jovanovic, Sato – Karnitskiys (Simonovski 56) ,Velev – Mensah, Vașvari, Drăghicis (Y. Hamed 55) – Tandia
  • Rezerve: Fejer – A. Rus, Ursu, Prosser, F. Ștefan
  • CFR: Arlauskis – Manea, Mureșan, Vinicius, Camora – Bordeianu, Maless, Djokovic- Omranis (Păun 84), Țucudeans, Deac (J. Baptista 90+3)
  • Rezerve: Jesus Fernandez – Andrei Radu, Tambe, Lang

Minutul 90+4: Fluier final! CFR Cluj s-a impus cu 2-1 și termină turul sezonului regular pe primul loc, cu două puncte avans în fața FCSB-ului.

Minutul 90: GOOOL CFR Cluj! Vașvari l-a faultat în careu pe Mureșan, iar Ciprian Deac a înscris de la 11 metri. În zece oameni, campioana revine nesperat la conducerea partidei.

Minutul 80: GOOOL Sepsi! Florin Ștefan a șutat din voleu din lateral, Vinicius a deviat la colțul scurt, iar balonul s-a scurs în plasa ardelenilor. Arlauskis a fost păcălit de traiectoria balonului și nu a mai putut face nimic. Cu un om în plus, gazdele vor forța golul de 2-1 în acest final de partidă.

Minutul 64: Eliminare! Mate Males a văzut direct cartonașul roșu, după ce l-a lovit cu gheata în figură pe Tandia. Atacantul gazdelor se afla în posesia balonului, Males a încercat să degajeze, dar l-a lovit în plină figură pe jucătorul lui Sepsi, care voia să-și prelungească balonul cu capul. Conceicao se consultă cu staff-ul său și pregătește o mutare. Males n-a protestat, ba chiar s-a interesat de starea lui Tandia, după care a părăsit terenul.

Minutul 46: Am revenit. S-a reluat partida dintre Sepsi OSK și CFR Cluj.

Minutul 45+1: Ocazie pentru Sepsi. Tandia a trimis sub transversală, din lovitură liberă, dar Arlauskis a reușit să respingă. Pauză la Sf. Gheorghe. La acest scor, CFR Cluj revine pe primul loc, cu două puncte peste FCSB.

Minutul 23: Ocazie mare pentru CFR. Țucudean a profitat de o eroare a lui Gabriel Moura și a scăpat singur cu Niczuly. Vârful echipei naționale a șutat cu șpițul la colțul scurt, dar n-a prins cadrul porții. Mingea l-a depășit pe portarul advers, dar a trecut milimetric pe lângă stâlpul din stânga.

Minutul 22: Primul cartonaș al paridei. Marcatorul golului, Omrani, a fost avertizat de centralul Andrei Chivulete, după ce l-a pus la pământ pe Mensah. Este al treilea cartonaș galben încasat de atacant în actuala stagiune.

Minutul 14: GOOOL CFR Cluj! Deac a trimis puternic la 11 metri în urma unei lovituri de colț, Drăghici a deviat spre propria poartă, iar Omrani a împins mingea în plasă. Atacantul francez se afla lângă bară și a îndeplinit o simplă formalitate. Niczuly a fost victimă sigură în fața lui Omrani. La acest scor, CFR Cluj revine pe primul loc în clasamentul Ligii 1 Betano.

Minutul 1: A început partida de la Sf. Gheorghe.

Campioana României poate reveni pe primul loc la doar o zi după ce FCSB a cucerit poziția de lider, în urma victoriei cu FC Voluntari. CFR are nevoie de victorie pentru a încheia turul pe prima poziție, în timp ce Sepsi poate urca pe loc de play-off, în cazul în care nu va pierde.

Publicat: 28 10. 2018, 22:58
Actualizat: 28 10. 2018, 22:59