Sepsi – Astra 0-1. Giurgiuvenii au obținut victoria în finalul partidei. Cum arată clasamentul play-off-ului

SepsiAstra 0-1 (Cestor 88)

Echipele de start:

• Sepsi: Niczuly – De Moura, Viera, Jovanovic, Khamis – Velev (Vașvari 63), Karnitskiy – Mensah (Fulop 46), Nouvier, Fl. Ștefan – Tandia
  • Rezerve: Fejer – Fulop, Rudol, Hamed, D. Flores, Vașvari, Sîntean
  • Astra: Lazar – Butean, Cestor, Bejan, Dima – R. Moise, Mrzljak (Begue 63) – Balaure (Gheorghe 79), N. Roșu, Biceanu (Llullaku 57) – Zoua
  • Rezerve: M. Santos – Erico, Radunovic, V. Gheorghe, Begue, Llullaku, Hambo

Minutul 90+3: Fluier final! Astra se impune pe terenul lui Sepsi și obține prima victorie în acest play-off.

CLASAMENTUL:

Minutul 88: GOOOOOOL Astra! Llullaku primește o centrare din corner, retrimite în careu către Cestor care reia cu capul din fața porții goale și deschide scorul.

Minutul 87: Ce șansă a avut Llullaku! O nouă ieșire eronată a lui Niczuly, care a încercat să boxeze o minge înainte ca aceasta să ajungă la Zoua. Mingea a ajuns la albanez, care a nimerit bara transversală cu o scăriță.

Minutul 83: Ocazie mare pentru Sepsi! Flores întoarce mingea la marginea careului către Ștefan, care șutează din prima, puternic, pe jos, dar mingea este reținută de David Lazar.

Minutul 67: Butean centrează în careu de pe partea dreaptă, către Zoua, dar Niczuly iese perfect și boxează mingea, înainte ca atacantul giurgiuvenilor să reia.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45: Pauză!

Minutul 33: Asediu la poarta lui Sepsi! Niczuly iese din poartă pentru a respinge un balon care ajunge, în cele din urmă, la Romario Moise. Acesta încearcă să-l execute pe goalkeeper-ul advers cu o scăriță, dar Jovanovic respinge spectaculos înainte ca mingea să depășească linia porții.

Minutul 12: Ocazie mare pentru cei de la Astra! Butean înaintează către careul advers, trimite către Mrzljak, dar șutul acestuia este blocat de Niczuly.

Minutul 1: Fluier de start!

20:30 Avem echipele de start!

Astra Giurgiu nu a obținut nicio victorie în play-off-ul Ligii 1 Betano, bifând patru înfrângeri din tot atâtea partide. Elevii lui Costel Enache se vor deplasa la Sfântu Gheorghe pentru duelul cu Sepsi, o altă echipă fără victorie în acest play-off. În precedentul meci pe propriul teren, echipa pregătită de Eugen Neagoe a remizat împotriva celor de la Viitorul, scor 0-0, iar în cazul unui succes ar trece pe locul cinci în play-off, la două puncte în fața Astrei. Formaia din Sfântu Gheoghe stă mai bine la duelurile directe în campionat, având un succes pe propriul teren, scor 1-0, și un rezultat de egalitate la Giurgiu, 1-1.