Se pregătește o revenire importantă la echipa națională! Alături de cine a fost surprins Mihalcea

Unul dintre secunzii lui Cosmin Contra, Adrian Mihalcea, a fost surprins sâmbătă seară la stadionul din Botoșani, în timp ce purta o discuție cu veteranul CFR-ului, Ciprian Deac (32 de ani). Conform Telekom Sport, cei doi ar fi discutat despre o eventuală revenire a lui Deac la echipa națională.

Deac a revenit pe teren în urmă cu o lună, după o absență de 14 meciuri, în victoria cu Astra de la Giurgiu, scor 2-1. Mijlocașul trecut pe la Schalke a recunoscut mai apoi că s-a gândit chiar și la retragere în perioada în care a absentat: „Îmi place să fiu realist cu mine. Mai am nevoie de multe meciuri, am momente când mă sufoc. Sunt departe de forma maximă. Mai am nevoie de 3-4 meciuri, acum începe campionatul pentru mine”, spunea Deac, după victoria de la Sf. Gheorghe.

Deac a reușit să puncteze la Botoșani, în succesul categoric al campioanei, scor 5-1. Mijlocașul de 32 de ani a marcat al patrulea gol al partidei, în minutul 69. A fost schimbat cu șase minute înainte de finalul partidei cu Alexandru Ioniță. CFR Cluj se menține pe primul loc în Liga 1 Betano, cu 29 de puncte, în timp ce FC Botoșani ocupă locul 9, cu 15 puncte.

Ciprian Deac a adunat 16 partide pentru echipa națională a României, reușind să marcheze trei goluri. Cea mai importantă reușită a fost în Danemarca, la al doilea meci cu Cosmin Contra pe banca primei reprezentative. Deac a egalat atunci pe final, când danezii păreau siguri de victorie. Revenit recent după accidentarea la genunchi, Deac nu a fost convocat pentru niciun meci din Liga Națiunilor.

Publicat: 04 11. 2018, 08:29
Actualizat: 04 11. 2018, 08:30