Se întâmplă în Liga 1!** Un banal amical din Turcia a generat un adevărat scandal. INCREDIBIL Cum au vrut să ascundă echipa de ochii rivalei din următoarea etapă

Pentru ca Dinamo să nu afle echipa pe care o pregătește Szabo în meciul direct, ofițerul de presă al lui FC Brașov a anunțat intenționat greșit formația din partida cu Ferencvaros (0-0)

Enceanu, Vagner, Barbu și Dumbravă nu au jucat deloc cu Ferencvaros, pe când Machado și Moraru au apărut în repriza a II-a, și nu în prima

Un banal amical în Antalya a generat un întreg scandal în presa locală din Brașov. Ofițerul de presă al lui FC Brașov, Ilie Vâju, a anunțat pe site-ul oficial cu totul altă formație decât cea trimisă în teren de antrenorul Adrian Szabo în meciul de luni, contra maghiarilor de la Ferencvaros (0-0). Se pare că acesta a acționat astfel la rugămintea antrenorului principal, care a dorit să ascundă formula pe care se va baza în prima etapă din 2013, contra lui Dinamo. Adevărul a ieșit la iveală în momentul în care jurnaliștii de la ProSport au fost sunați din Antalya de câțiva jucători de sub Tâmpa, pentru a le atrage atenția asupra casetei de meci. „De unde aveți această echipă. Ce e pe site, nu corespunde cu realitatea. Eu nu am jucat în meci. E incredibil. După meci, ofițerul de presă țipa prin hotel: «Bravo, Dumbravă! Ai jucat și tu o repriză». În realitate, Dumbravă nu a prins niciun minut”, ne-a spus, sub protecția anonimatului, un jucător de la FC Brașov. Contactat de ProSport, Ilie Vâju a replicat: „Spune repede, că sunt în Turcia. De unde știi că nu asta a fost echipa? Fac și eu ce pot aici. Aia de pe site e echipa care trebuie.”

Totuși, pe lângă relatările jucătorilor care au apărut fantomatic pe teren în meciul contra ungurilor, o fotografie îl trădează din nou pe Ilie Vâju. Este vorba de o imaginea surprinsă pe site-ul oficial al maghiarilor cu Cristi Munteanu, căpitanul „stegarilor”, fotbalist care face schimb de fanioane, înainte primului fluier cu un jucător de la Ferencvaros. În echipa ofițerului de presă, Munteanu a intrat la pauză. Poate au schimbat fanioanele atunci domnule Vâju!

Publicat: 13 02. 2013, 08:35
Actualizat: 13 02. 2013, 08:36