Se împlinesc 30 de ani de când Steaua București a câștigat Supercupa Europei. VIDEO Golul fabulos marcat de Hagi

Ziua de 24 februarie reprezintă o dată istorică pentru echipa de fotbal Steaua București, întrucât în data de 24 februarie 1987 și-a trecut în palmares Supercupa Europei, după ce a învins la Monaco formația ucraineană Dinamo Kiev, scor 1-0.

Reușita roș-albaștrilor i-a aparținut lui Gheorghe Hagi, care a înscris în minutul 44, din lovitură liberă. Cu un an înainte, la 7 mai 1986, Steaua București câștiga Cupa Campionilor Europeni în fața spaniolilor de la FC Barcelona, după 0-0 la finele celor 120 de minute și 2-0 la loviturile de departajare, într-o partidă jucată la Sevilla.

Antrenorul Anghel Iordănescu a folosit următoarea echipă: Stîngaciu – Iovan (c), Bumbescu, Belodedici, Bărbulescu – Bălan, Boloni, T. Stoica, Hagi (Balint 84′) – Lăcătuș (Majearu 89′), Pițurcă.

De cealaltă parte, Valeri Lobanovsky a utilizat formula: Chanov – Demyanenko (c), Rats, Kuznetsov, Baltacha – Bal, Yakovenko, Yevtushenko, Zavarov (Morozov 77′) – Belanov (Mikhailichenko 50′), Blokhin.

Publicat: 24 02. 2017, 10:06
Actualizat: 24 02. 2017, 10:07