Schimbarea la pauză devine obișnuință pentru Budescu. Dică l-a lăsat la cabine, FCSB s-a descurcat excelent fără vedeta sa

Pentru al doilea meci consecutiv, Constantin Budescu nu a mai revenit de la cabine în echipa FCSB-ului, Nicolae Dică schimbându-l după 45 de minute în care evoluția mijlocașului ofensiv nu a fost una deloc rea.

În startul partidei, Budescu a lovit bara transversală după o fază pe care tot el a creat-o, apoi a continuat să fie omul care împarte mingile în stânga și în dreapta, care-l lansează pe Gnohere sau care vede perfect culoarele pentru Dennis Man. Totuși, la adăpostul golului marcat de Gnohere din penalty-ul controversat obținut de Romario Benzar, tânărul antrenor al vicecampioanei a ales să-și lase vedeta la vestiare, la fel cum a făcut-o și în meciul cu CS U Craiova.

Locul lui Budescu a fost luat de veteranul Filipe Teixeira, iar aceasta nu a fost singura schimbare efectuată de Dică la pauză, Ovidiu Popescu intrând în locul lui Lucian Filip. Și, la fel ca în alte rânduri în acest sezon, fostul mijlocaș ofensiv a citit bine jocul. Fără Budescu, Man a marcat pentru 2-0 imediat după pauză, Pintilii a înscris un gol spectaculos, Astra nu s-a apropiat de poarta lui Bălgrădean, iar oamenii din linia ofensivă a vicecampioanei și-au mai creat multe alte ocazii la poarta lui Iliev.

Iar mutarea lui Dică e cu atât mai curajoasă cu cât după meciul cu CS U Craiova decizia sa a declanșat un adevărat scandal la FCSB. Budescu l-a acuzat că nu i-a oferit nicio explicație pentru schimbare, a transmis că se simte folosit și nerespectat, iar varianta antrenorului a fost că i-a transmis vedetei roș-albastre încă din săptămâna meciului că are în plan să-l cheme pe bancă dacă echipa e în avantaj. Totul s-a rezolvat după o intervenție a lui Becali, cel care, în seara meciului, l-a criticat, la rândul său, pe mijlocașul ofensiv adus de la Astra, pe care l-a acuzat că e individualist.

Publicat: 16 04. 2018, 22:35
Actualizat: 16 04. 2018, 22:38