Schimbarea de la FCSB care l-a oripilat pe Neluțu Sabău. „Nu-l mai băga! Efectiv îl umilești”. De ce trebuiau înlocuiți Tănase și Coman

Andrei Istrate, de la FCSB, lupta pentru balon cu Florin Ilie, de la UTA Arad, in meciul de fotbal din etapa a XXVII-a a Ligii I dintre UTA Arad si FCSB, de pe stadionul Francisc Neuman din Arad, sambata, 13 martie 2021. SEBASTIAN TATARU / MEDIAFAXFOTO

Puștiul Andrei Istrate a intrat la pauza partide cu UTA și s-a remarcat prin două șanse de gol. Atacantul de 18 ani a fost scos de pe teren, în minutul 83, după doar 37 de minute jucate în duelul câștigat de FCSB la Arad.

Decizia a fost dur criticată de Ioan Ovidiu Sabău. Fostul internațional știe și motivul pentru care FCSB a ratat foarte multe ocazii în meciul cu UTA, 0-1.

Crede că fotbaliștii importanți ai echipei lui Petrea joacă mai mult cu gândul la un transfer și nu pentru echipă, cum ar fi normal.

„Nu poți. Copilul foarte bine s-a descurcat. Este un copil tânăr. Nu-l mai bagă, atunci! Efectiv îl umilești în felul acesta. Îl bagi în teren…acum este momentul tău, profită!…și imediat l-a scos afară. Dacă vrei să-l ajuți, așa nu îl poți ajuta. Ce vrei să-i arăți? Că îl pedepsești sau că a tratat superficial, nu a alergat, a ratat? Păi ce să zicem de ceilalți jucători care au avut niște situații incredibile? Tănase, de exemplul, a avut 2-3 situații… Și nu l-a schimbat. Coman, la fel”, a spus fostul antrenor la Look Sport despre schimbarea lui Andrei Istrate din meciul UTA – FCSB, 0-1.

„De ce să nu-i pasez? Este colegul meu, avem același obiectiv”

„Acea eliminare le-a dat prea multă încredere. Trebuie să te gândești mai mult la echipă și să te gândești că data viitoare tu poți fi în această situație și ai vrea să îți dea coechipierul pasă de gol. Dacă e într-o poziție mai bună, de ce să nu-i pasez? Este colegul meu, avem același obiectiv.

Dar pentru unii, principalul obiectiv este să dea bine, să înscrie să dea cât mai multe goluri, să iasă în evidență el personal, ca să fie vândut. S-ar putea ca unii să gândească în felul acesta”, a mai declarat Sabău.

Publicat: 14 03. 2021, 15:20