Scaunul lui Andone se clatină tot mai rău!** VIDEO Viitorul lui Hagi a făcut tiki-taka pe terenul campioanei: 11 pase și un gol pentru istorie

This browser does not support the video element.

Vezi galeria foto - 20 poze

*CFR-ul a pierdut acasă cu 1-0 partida cu Viitorul Constanța și merge la Istanbul cu moralul la pământ

*Sougou a suferit aseară o recidivă a accidentării și poate rata dubla cu Galatasaray

Viitorul a început mai bine partida, iar puștiul minune a lui Hagi, Iancu, a ratat de puțin deschiderea scorului din colțul stâng al careului în minutul 2. Andone a primit o lovitură dură după 10 minute: forțat să joace, Sougou s-a accidentat din nou la un simplu sprint și a fost schimbat. Ceferiștii au trecut apoi pe lângă gol prin Diogo Valente, care i-a țintit cu capul picioarele lui Buzbuchi din 6 metri (15). Cu gândul la Istanbul, ceferiștii au fost rapid treziți la realitate. Chițu i-a pasat perfect în adâncime lui Iancu, care l-a driblat pe Felgueiras și a înscris cu poarta goală (20). Dică nu a fost nici el departe de gol, dar Felgueiras a respins din vinclu mingea trimisă de fostul stelist dintr-o lovitură liberă de la 18 metri. Debusolați, clujenii au ținut apoi să îl facă mare pe portarul Buzbuchi: Kapetanos l-a întins puțin cu o lovitură de cap, iar Maftei s-a încurcat și nu a nimerit mingea ce se scurgea pe linia porții (24). După ce Chițu a tras pe lângă poartă deși era singur cu Felgueiras (31), Luis Alberto a tras în portarul Viitorului dintr-o poziție aproape perfectă (37).

Dică și-a lăsat echipa în 10 oameni

Presați de Viitorul și în repriza a doua, campionii au primit un cadou nesperat de la Dică. Cel mai experimentat din lot a făcut un gest necugetat și a intrat cu talpa înainte la Cadu, văzând cartonașul roșu (59). Mureșan a fost aproape de un gol de generic după o bombă de la 30 de metri, dar Buzbuchi a ieșit din nou la rampă cu un reflex superb (66). Campioana a măcinat apoi în gol până la final și așteaptă cu înfrigurare jocul de marți cu Galata.

Vor să-i aducă secund lui Andone
Șefii din Gruia sunt nemulțumiți de startul slab de sezon în Liga I și se gândesc să întărească stafful tehnic. Site-ul tuttomercatoweb.com a notat ieri că Stefano Sottili (43 de ani) e dorit ca secund al lui Andone. Sottili a pregătit ca numai formații din diviziile inferioare din „Cizmă”. Dacă mutarea se va materializa, se va repeta scenariul din 2008, atunci când șefii l-au adus ca secund al lui Andone pe Maurizio Trombetta, care mai apoi a fost numit principal.

Iată echipele de start:

CFR Cluj: Felgueiras – Ivo Pinto, Cadu, Maftei, Camora – Luis Alberto, Mureșan – Sougou, Diogo Valente, Bastos – Kapetanos

Rezerve: Stăncioiu, Piccolo, Godemeche, Viorel Nicoară, Hora, Bjelanovic, Sepsi

URMĂ‚REȘTE AICI LIVE TEXT MECIUL CFR CLUJ – VIITORUL

Viitorul: Buzbuchi – Bălașa, Bejan, Larie, Toșca – Vaștag, Lazăr – Iancu, Dică, Chițu – Alibec

Rezerve: Cosmin Vâtcă, Herea, Gavra, Benzar, Cârstocea, Țâru, Puțanu