Sânmărtean face glume cu oltenii. Steaua – CS U Craiova 3-1

Steaua a făcut antrenament, sâmbătă seara, cu CS U Craiova înainte de meciul cu adevărat important de miercuri, cu FC Aktobe, din preliminariile Ligii Campionilor

Lucian Sânmărtean a revenit cu gol în primul 11 al echipei campioane, după ce și-a ispășit cele două etape de suspendare și a fost ținut pe margine încă două jocuri,drept pedeapsă pentru gestul nervos din returul cu Stromsgodest. Steaua a câștigat lejer, cu 3-1, partida disputată sâmbătă seara cu porțile închise pe stadionul din cartierul Ghencea împotriva nou promovatei CS U Craiova. Sânmărtean a fost titularizat de Gâlcă la mijlocul terenului, nu l-a mai avansat în spatele vârfului Iancu și „Maestrul” nu a dezamăgit. Echipa lui Gane a părut o glumă pentru steliști. Ceva ușor de vară. Sânmărtean a părut omul în jurul căruia băieții mai tineri se strâng să audă ultimele bancuri. De ce nu, chiar cu olteni. Și după cât de lejer a transformat Sânmărtean lovitura liberă din minutul 34, se putea râde cu poftă.

Oltenii cred că au avut un gol nevalidat

Constantin Gâlcă a abordat meciul cu CS U Craiova fără două dintre piesele de bază, Tănase și Chipciu. I-a manajat pentru jocul mult mai important de miercuri, cu Aktobe, și le-a oferit un antrenament de câteva zeci de minute în repriza a doua. Steaua a deschis foarte repede scorul, în minutul 3, când Adrian Popa a pătruns frontal în careu și a șutat fără speranțe pentru portarul Brac. Oltenii s-au mișcat bine câteva minute, au ajuns să pună chiar în pericol buturile lui Arlauskis, în minutul 8 prin mijlocașul Nuno Rocha, dar Pîrvulescu a respins de pe linia porții. Craiovenii au reclamat faptul că mingea intrase în poartă, dar arbitrul a rămas ferm pe poziție și a lăsat jocul să continuie. Și așa cum îi place lui Gâlcă să spună, Steaua a continuat subordonarea adversarului, a avut pentru prima dată cea mai clară posesie în acest sezon și golul lui Sânmărtean, din lovitură liberă de la 18 metri, a stabilit scorul la pauză, 2-0. Asta, deși Latovlevici a avut un șut ghiulea de la marginea careului care cu greu a fost respins în corner de Brac.

Două goluri înscrise în prelungiri

Repriza secundă a aparținut și mai clar campionilor. Oaspeții au mai ripostat doar la unele faze fixe. Așa cum a fost șutul frumos din lovitură liberă al lui Vătăjelu din minutul 70, care l-a întins puțin pe Arlauskis.Prin intrările a trei jucători valoroși precum Tănase, Chipciu și Keșeru, Steaua își securiza victoria obținută încă din primele 34 de minute. Căpitanul formației din Ghencea a avut chiar două oportunități de a înscrie, una din lovitură liberă, minutul 78, și încă una din acțiune, două minute mai târziu, când singur cu Brac a șutat prea slab pentru a-l păcăli pe goalkeeper-ul oaspeților. Partida de pe Ghencea, disputată cu telefoanele pe „silent”, s-a încheiat numai după o ocazie mare a lui Curelea din minutul 88 și două goluri marcate în prelungiri, la ambele porți, de Varela, respectiv de tânărul Ivan.

Pentru Steaua urmează returul cu Aktobe, o partidă cu o miză uriașă, de 2,1 milioane de euro, atât cu cât se premiază ajungea în playoff-ul din Liga Campionilor.

STEAUA- CSU CRAIOVA 3-1 (2-0)

Au marcat: Ad. Popa (3), Sânmărtean (34), Varela 90/ Ivan (90)

STEAUA: Arlauskis – Râpă, Szukala, Varela, Latovlevici cpt. – Prepeliță, Sânmărtean – Ad. Popa, Stanciu (69 Chipciu) Pîrvulescu (63 Tănase) – Iancu (73 Keșeru)

Rezerve: Cojocaru, Neagu, Aldea, Vâlceanu

Antrenor: Constantin Gâlcă

CSU Craiova: Brac – Achim, Frăsinescu, Silveira, Vătăjelu – Madson, Nuno Rocha (82 Ivan) – Băluță (84 Herghelegiu), Ferfelea, Bancu (60 Neacșa) – Curelea cpt.

Rezerve: Straton, Acka, Velcovici, Dănănane

Antrenor: Ionel Gane