SalvaTORJE!

Partida din Ștefan cel Mare a debutat nefericit pentru Dinamo. Diabate, fundașul stânga folosit de Rednic în locul lui Pulhac, s-a accidentat și a fost scos de pe teren, fiind dus direct la ambulanță.

Suporterii veniți în număr mic în "Groapă" au sperat ca favoriții lor să facă uitată înfrângerea din etapa trecută, de pe terenul campioanei CFR Cluj (0-1), însă în prima repriză elevii lui Rednic au lăsat de dorit. "Roș-albii" nu au reușit să-și creeze nicio ocazie importantă la poarta lui Kolev, prima parte fiind dominată cvasitotal de oaspeți.

Bourceanu, Viglianti, Vitaic și Pena l-au remarcat rând pe rând pe Lobonț, doar goalkeeperul "câinilor" făcând ca dinamoviștii să intre la cabine cu 0-0.

Actul secund a arătat un Dinamo mult schimbat în bine. Boștină i-a luat locul lui Mitea și a cristalizat jocul la mijlocul terenului. "Câinii" au dominat partea secundă și au reușit o victorie la limită, grație reușitei lui Torje.

Finalul a fost tensionat, cu gălățenii ratând un penalty prin Jelev, în minutul 81, fundașul oaspeților trimițând mult peste poarta lui Lobonț. Elevii lui Rednic rămân liderii Ligii I și pot pregăti în liniște derby-ul cu Steaua din etapa viitoare.