Șah-mat

Pandurii au mers la Pitești la cules de puncte cu un Sorin Cîrțu tocmai scăpat de un puci al jucătorilor lui, menit să-l dea afară.
Stadionul „Nicolae Dobrin“ îi este familiar lui Sorinaccio. A fost antrenor în Trivale acum patru ani și câțiva dintre jucătorii de atunci ai Argeșului i-au fost ieri adversari. Vedeta gazdelor, Cristi Tănase, cel care a făcut senzație la echipa națională în „dubla“ cu Serbia și Austria, n-a început jocul în apele lui. Obosit și neconectat la meci, Tănase a încercat puțin și a greșit mult, iar echipa a jucat în ton cu el.

Combinațiile apatice ale Argeșului, din care Tameș a cam lipsit, fiind anihilat de Stângă și Vancea, i-au făcut pe „panduri“ să avanseze cu toate liniile și să speculeze greșelile din ce în ce mai mari ale adversarilor. Așa s-a întâmplat în minutul 20, când eroarea lui Cazan a dus la deschiderea scorului. 1-0 pentru Pandurii și Ionuț Badea a mutat din mers. A schimbat pionul pierzător, Cazan, și a umblat la viteza de joc a echipei, care a crescut cu o treaptă.

Fazele fixe în preajma careului lui Mingote s-au înmulțit și Tameș a avut astfel ocazia să-și arate măiestria. La una din ele, în minutul 31, centrarea sa a fost decisivă pentru restabilirea egalității. Fără a se baricada în apărare, gorjenii au pierdut totuși din incisivitate. Evitând să se arunce cu disperare în atac, argeșenii au înscris golul victoriei prin inspiratul Dulcea. Restul a fost dominare a oaspeților. Degeaba.

"Am retrăit momentele din meciul tur, în care jocul a fost lăsat mult prea liber. Aproape toți jucătorii acuză probleme medicale. Îi felicit pentru dăruirea pe care au arătat-o", Ionuț Badea, antrenor FC Argeș

Publicat: 05 04. 2009, 09:13
Actualizat: 05 04. 2009, 09:20