Sabău regretă că și-a pregătit echipa pentru doar 90 min:** „Nu am putut să ne concentrăm încă două secunde! Era un punct important”

Ioan Ovidiu Sabău era extrem de dezamăgit că elevii săi nu au reușit să-i ducă la bun sfârșit planul conceput pentru derby-ul cu Steaua:

„Un joc echilibrat care mergea spre un 0-0. În prima repriză am reușit să blocăm adversarii centrali, deoarece de la Bourceanu plecau toate acțiunile. N-am reușit să înscriem. Au fost câteva situații când nu am avut răbdare. Știam că Steaua e o echipă bună pe contraatac, dar totuși și-au creat câteva ocazii. În a doua repriză am fost nevoit să fac câteva schimbări pe care nu le doream. Pe Grigore îl durea spatele, iar lui Bilașco i s-a făcut rău. Surdu nu a jucat 90 de minute până acum și a avut crampe, iar Pancu la fel. Steaua a avut o posesie sterilă fără a-și crea ocazii importante. Nu am putut să ne concentrăm două secunde pe final pentru a obține o remiză importantă. Am încercat să forțăm unde nu trebuia, am pierdut mingea, iar Steaua a marcat prin Bourceanu”, a spus Sabău.

Tehnicianul rapidist a afirmat că Steaua nu l-a surprins decât pe contraatac. „Steaua ne-a surprins numai pe contraatac, după mingi pierdute pe construcția noastră. Ei sunt mult mai rapizi, iar noi mai lenți pe zona centrală. Am jucat cu spatele la poartă, deși le-am spus că trebuie să jucăm cu fața și astfel am pierdut timp și am și obosit. Când pierzi în ultima secundă regretele sunt mult mai mari”, a precizat Sabău.

Publicat: 24 09. 2012, 23:48
Actualizat: 25 09. 2012, 00:24