Să vină Legia! Meci perfect pentru Steaua înainte de play-off! Steaua – CFR 3-0. Clujenii, fără reacție

Meci perfect pentru Steaua, înainte de play-off-ul Champions League cu Legia Varșovia. CFR Cluj nu s-a „trezit” nici după demiterea lui Mircea Rednic și a plecat din nou învinsă de la București, după un meci cu Steaua.

Roș-albaștrii au condus meciul de la un capăt la celălalt și s-au impus cu 3-0, după un meci în care problema învingătoarei nu a părut să se pună nici măcar o secundă.

Piovaccari, primul gol în Liga 1
Italianul a spart gheața în Liga 1, în minutul 11 al partidei, când a fost găsit excelent de o centrare a lui Georgievski și avut o execuție de vârf veritabil. Italianul a trimis, din cădere, în stânga lui Felgueiras, fără ca goalkeeper-ul portughez al CFR-ului să poată reacționa.

Steaua a menținut motoarele turate și după reușita lui Piovaccari, iar golul doi a picat firesc. În minutul 33, la capătul unei faze în care Steaua a împins jocul în flancul stâng, Adi Popa a profitat de o bâlbâială a ardelenilor și a trimis la colțul lung.

Steaua și-a continuat recitalul și în partea secundă, iar Tănase a reușit golul serii, în minutul 61. Lansat bine în flancul stâng, decarul Stelei l-a driblat cu o fentă scurtă pe Velayos, și, rămas liber în marginea careului, a șutat cu efect la colțul lung. 3-0 și meciul era jucat.

CFR, fără reacție
Șocul așteptat de șefi după schimbarea lui Mircea Rednic cu Petre Grigoraș se mai lasă așteptat. Noul tehnician al CFR-ului a început meciul cu o formulă ofensivă, cu un trident de atac format din Florin Costea, Paul Batin și Robert Maah, însă ardelenii nu și-au trecut în cont nicio ocazie importantă.

Anunțat titular, Pantelis Kapetanos a fost lăsat pe banca de rezerve și a fost trimis pe teren abia în repriza a doua, dar nu a reușit să iasă în evidență decât prin cartonașul galben primit în finalul partidei, pentru un fault la Bourceanu.

Iancu, vârf împins
Repriza a doua a partidei a adus și o premieră în echipa lui Reghecampf. Tehncianul Stelei l-a introdus în joc pe Gabi Iancu, în locul lui Piovaccari, iar fostul jucător al Viitorului Constanța a jucat pe postul de vârf împins.

0 victorii a obținut CFR Cluj la București în fața Stelei, în ultimele 10 partide disputate în Liga 1. Ardelenii au reușit 4 rezultate de egalitate, în timp ce Steaua s-a impus de 6 ori