S-au jucat cu gazul și s-au ars:** Viitorul – Gaz Metan 0-1! Echipa lui Hagi a jucat în 9 și a ratat ocazii uriașe

Cea mai simpatică scufie din Liga I a decis ieri un meci incredibil la Galați. Victoraș Astafei, luat la Mediaș cam cu ultimul tren, nu s-a mulțumit să-i dea gol Stelei – și încă ce reușită! – și a pus latul pentru un 1-0 care l-a făcut pe Cristi Pustai să-și scoată masca de pe față. Efectiv nu mai putea respira după ce echipa sa, în avantaj numeric încă din minutul 13, și cu doi oameni în plus pe teren din minutul 67, pedala degeaba.

O notă bună pentru pentru Viitorul lui Hagi care a trebuit să se apere într-un 4-3-1 de avarie, făcând-o admirabil până pe final. Atunci, cu patru minute înainte de finiș, Astafei, din viță de atlet cu destui kilometri pe ambele flancuri ale atacului medieșean, a ajuns la 10 metri de buturi și a împins în ațe o centrare din dreapta. Vâtcă era învins după ce parase poate o duzină de șuturi și, mai mult decât atât, un penalti dictat aiurea de centralul Bîrsan. Larie a fost trimis la cabine pe bună dreptate, dar faultul asupra lui S. Buș se petrecuse în afara careului, aspect ratat de asistentul Nica.

Și totuși, Viitorul ar fi putut da o mega-lovitură dacă Albu, scăpat în minutul 82 doar cu portarul Buchta, n-ar fi ratat șansa vieții sale. Șansa de până acum deoarece are o întreagă carieră în față.