S-a închis campionatul?

CFR Cluj a mai pierdut două puncte în lupta directă cu Steaua, remizând la 1 în deplasarea de la Urziceni.

Jucătorii celor două echipe au intrat pe teren gata încălziți, după ce au urmărit cu atenție disputa de la Reghin. Stelea însă nu a învățat nimic din greșelile de plasament ale bistrițeanului Tătărușanu și a încasat un gol după o ieșire total aiurea la un corner. Era minutul 4, moment în care Dani a reluat în poarta părăsită de veteranul Ligii I.

Băieții lui Dan Petrescu răspund imediat și Mara centrează perfect pentru reluarea puțin peste transversală a lui Dănălache. Același atacant al Unirii restabilește însă egalitatea pe tabelă după o deviere nefericită a lui Dorsin.

Au urmat multe dueluri lăsate cu faulturi destul de dure de ambele părți. Fabbiani a fost mai mult pe jos decât în careul advers, Semedo s-a zbătut inutil printre masivii fundași ai gazdelor iar energicul Mara s-a pierdut și el undeva pe la mijlocul terenului.

După pauză, lucrurile par mai liniștite. Clujenii se așază în ofensivă și obțin destul de ușor două lovituri libere în preajma careului lui Stelea. Ambele sunt bătute de Trică, niciuna cu vreun rezultat pe tabelă. De partea cealaltă, Unirea a lăsat să se înțeleagă faptul că preferă să meargă pe cartea contraatacului, cu Stancu vârf împins.

Clujul a forțat în ultima jumătate de oră, timp în care gazdele au fost mai mereu surprinse cu tot efectivul în propriul careu. Dominarea oaspeților a fost însă ineficientă, primele 10 minute ale acestei partide rămânând și singurele în care cele două echipe au arătat precum niște reprezentante ale României în cupele europene. 1-1, avantaj Steaua.