Ruiz salvează Clujul! CFR – CS Otopeni 1-0!

Stadion mai mult gol decât plin, frig și un meci care, în calculele de pe hârtie, avea de dinainte o câștigătoare.

Și, întradevăr, CFR a facut ceea ce era de așteptat: a dominat jocul teritorial. N-a făcut-o însă foarte clar, jocul ofensiv suferind la capitolul consistență.  Încercările mai importante ale vișiniilor de a înscrie s-au consemnat la foarfeca spectaculoasă a lui Kone (13), lovitura de cap a lui Viera (15), șutul oprit de bară al lui Dubarbier (25) sau reluarea lui Pereira (31). Asta în timp ce, surprinzător, marile ocazii ale reprizei le-au aparținut oaspeților. Dar nici aceștia n-au găsit golul. Ganea a fost blocat de Nuno Claro în poziție de unu la unu (33), în timp ce lobul lui Lazic a ratat milimetric poarta (40).

Mitanul secund n-a adus nimic interesant în prima sa jumatate. Atacul clujenilor a parut si mai lipsit de inspiratie decat in primele 45 de minute, facandu-l pe Uhrin sa încerce sa-l revigoreze prin aruncarea în luptă a lui Mara și Deac. Tot CS Otopeni s-a dovedit mai decisivă, trecând din nou aproape de deschiderea scorului în minutul 65, într-o fază în care Liviu Ganea a reluat cu capul chiar din fața lui Nuno Claro, dar mingea n-a prins poarta.

Trezirea mult așteptată a CFR-ului a venit până la urmă în ultimul sfert de ora. Dubarbier și Ruiz au mai ratat două mari ocazii în minutele 74 și 81, pentru ca mai apoi, cel de-al doilea să reușească să și înscrie în minutul 88. Centrare Panin, reluare cu capul Ruiz, iar Cristi Munteanu n-a putut interveni. Portarul a limitat totuși scorul la 1-0, blocându-l decisiv pe Dubarbier în minutul 90.  CFR câștigă, dar mult mai greu decât se aștepta.