Ruben de la Barrera surprinde după ce FCSB a șters pe jos cu FC Viitorul: „Sunt sigur că și Hagi e supărat! Avem însă multe de construit”

FC Viitorul a pierdut, fără drept de apel, în fața lui FCSB, în partida jucată în deplasare, la București, duminică seara. Chiar dacă scorul a fost de 3-0 pentru elevii lui Toni Petrea, tehnicianul spaniol aflat pe banca formației constănțene, Ruben de la Barrera, are încredere că poate avea rezultate bune la echipă.

Ruben de la Barrera (35 de ani) a reușit să strângă doar un punct în primele două etape. El susține acum că Viitorul are timp să se redreseze în următoarea perioadă.

Ruben de la Barrera: „Avem nevoie de mai mult timp”

„După ce am primit primul gol, am decis să ne apărăm mai sus. Dar nu suntem pregătiți să facem presing, mai ales împotriva unei echipe precum FCSB. După golul al doilea, am realizat că suntem destul de departe de ceea ne dorim. Un gol dat ne-ar fi conectat la joc iar, dar n-am reușit să înscriem.

Bănuiesc că avem nevoie de mai mult timp. Avem jucători care au venit în ultimele zile. Suntem nefericiți cu acest rezultat, dar a fost un test important, ca să vedem unde suntem, la un meci cu FCSB. Am vorbit cu jucătorii despre ce se întâmplă pe teren. Trebuie să construim condiții pentru ei.

Sunt sigur că și Hagi e supărat de înfrângere. E reacția normală când nu câștigi. Avem însă multe de construit. Cu această pauză avem timp să punem lucrurile la punct. Să creștem ca joc, ca performanță individuală. Știm situația lui Iancu, dar suntem o echipă și vom încerca să îl păstrăm. Misiunea mea e să scot ce e mai bun din echipă. Mai e mult până la finalul campionatului, n-am început bine, dar sunt sigur că vom fi o formație importantă în acest sezon”, a spus spaniolul la finalul partidei.

FCSB – FC Viitorul 3-0

FCSB a făcut spectacol pe Arena Națională și s-a impus clar în fața Viitorului, scor 3-0. Partida a fost Live Video Online pe ProSport și la TV pe Digi Sport, Look Plus și Telekom Sport.

Golurile au fost marcate de Dennis Man (minutul 2), Sebastian Mladen (minutul 50) și Ionuț Vână (minutul 90+1).

Publicat: 31 08. 2020, 00:50
Actualizat: 31 08. 2020, 01:16