Ruben Albes, dezamăgit după remiza dintre Dinamo și Hermannstadt: „Sunt puțin supărat, am avut ocazia să câștigăm meciul!” + Ce îi cere Anamariei Prodan: „Trebuie să fim competitivi!”

Ruben Albes in meciul de fotbal dintre Chindia Targoviste si AFC Hermannstadt, contand pentru play-out-ul Ligii 1 Casa Pariurilor, disputat fara spectatori pe Stadionul Ilie Oana din Ploiesti, luni 6 iulie 2020. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Dinamo a remizat cu Hermannstadt, 1-1, în prima etapă din Liga 1. Ruben Albes, antrenorul formației sibiene, s-a declarat nemulțumit că elevii lui nu au reușit să se impună în fața lui Dinamo.

Pentru Dinamo a marcat Deian Sorescu, în timp ce golul oaspeților a fost înscris de Joalisson.

Ruben Albes, dezamăgit după remiza dintre Dinamo și Hermannstadt

Tehnicianul lui Hermannstadt a fost nemulțumit de faptul că formația sa nu a învins-o pe Dinamo. Antrenorul spaniol le cere șefilor formației sibiene să mai aducă trei-patru jucători pentu a îmbunătăți nivelul echipei.

„În repriza a doua am lăsat ceva oportunități adversarei, am încercat să ținem mai mult de minge. Sunt puțin supărat, deoarece în ultimele minute am avut ocazia să câștigăm meciul. Nu sunt mulțumit de acest rezultat de egalitate. Nu poți domina un meci 90 de minute, ai momente bune, momente mai puțin bune. Important este ca în momentele proaste să nu primești gol.

Sper să mai aducem jucători, poate trei-patru jucători noi. Trebuie să fim competitivi, am încredere în oamenii din club. Avem nevoie de jucători ca să ne îmbunătățim nivelul”, a declarat Ruben Albes pentru Telekom Sport.

CFR Cluj l-a transferat pe Gabriel Debeljuh de la FC Hermannstadt

Cea mai mare preocupare a conducerii campioanei din această vară a fost legată de compartimentul ofensiv.

A fost și problema de care s-a bătut Dan Petrescu, în special spre finalul sezonului trecut. CFR i-a pierdut pe Țucudean și Traore, iar  Omrani și Rondon au marcat o singură dată în 2020. Astfel, clujenii s-au orientat către Gabriel Debeljuh, vârful de 23 de ani, care în sezonul trecut a jucat la Hermannstadt. Atacantul croat care a debutat la CFR în partida cu Academica Clinceni are o medie de goluri marcate mult mai bună decât Rondon și Omrani, în sezonul trecut. Debeljuh a reușit la Hermannstadt un gol la 173 de minute jucate. Omrani are o medie de un gol la 211 minute, iar Rondon are o reușită la 442 de minute, în stagiunea precedentă.

Vasile Miriuță, fostul antrenor al lui Debeljuh, la Hermannstadt, spune că CFR a dat lovitura, prin transferul croatului.La mine a jucat 7 etape și a dat 6 goluri. Un jucător foarte bun, un profesionist adevărat și un mare caracter. Se pregătea perfect și toată lumea știe că joci cum te pregătești”, l-a caracterizat fostul antrenor de la Hermannstadt, pentru ProSport.

Publicat: 24 08. 2020, 23:48