„Roșu” pentru Vaslui! Vaslui – Chiajna 0-0

Moldovenii n-au putut s-o învingă, acasă, pe Chiajna chiar și cu un om în plus și au bifat al patrulea egal din acest sezon

Partida a reprezentat restanța din prima etapă, atunci când vasluienii au jucat împotriva Rapdiului (2-1)

Nu s-au scurs decât cinci zile de la succesul înregistrat cu Oțelul, în etapa trecută (2-1) și băieții lui Liviu Ciobotariu par că au uitat complet de jocul plăcut prestat la malul Dunării. Într-o pană totală de idei, „galben-verzii” n-au putut descifra formula secretă pe care Ionuț Chirilă a găsit-o pentru elevii săi, astfel că moldovenii aveau toate motivele să regrete condamnarea Rapidului în Liga a II-a. Primele semne că ceva nu mai funcționează la trupa lui Ciobi au venit încă din start, atunci când Wellington (2) și Leca (6) au pus serioase probleme porții lui Cerniauskas. Douăzeci de minute mai târziu a venit și prima replică a moldovenilor, prin diagonala excelentă a lui Lovrecic trimisă în defensiva neatentă a Concordiei (24) oprită însă perfect de Râmniceanu. Nici măcar cu un om în plus, după eliminarea lui Melinte, din minutul 64, Vaslui n-a izbutit să încrie golul victoriei. Același Râmniceanu s-a dovedit a fi eroul lui Chirilă, atunci când, pe final, a respins cu reflex de portar de handbal șutul periculos al lui Antal, din careul de șase metri. S-a terminat 0-0, iar moldovenii au egalat-o pe Dinamo în clasament.

Iată echiepele de start:

Vaslui: Cerniauskas – Celeban, Cordoș, Prahic, Mușat – Madson, Sânmărtean – Antal, Lovrecic, Sălăgeanu – Temwanjera

Rezerve: Straton, Balaur, Enescu, Popovici, Caue, Pătulea, Buziuc

CLICK AICI pentru comentariul LIVE TEXT al partidei

Concordia: Râmniceanu – Dima, Leca, Melinte, Savin – Ispir, Bambara – Onduku, Purece, Coșereanu – Wellington

Rezerve:  Cobrea, Bucurică, Roșu, Serediuc, Strătilă, Florea, L. Ganea

Liviu Ciobotariu nu va putea conta în meciul de astăzi, contra Concordiei, pe Nuno Viveiros și Jakub Wilk, ambii accidentați în meciul cu Oțelul.

Portughezului i-a recidivat o accidentare mai veche, în timp ce polonezul are probleme la umăr. „Wilk și Viveiros nu s-au recuperate. La ambii este vorba de accidentări mai vechi” a spus Ciobi.

Publicat: 27 11. 2013, 17:54
Actualizat: 27 11. 2013, 20:28