Români și fotbal! Astra – CFR 0-1! Clujenii sunt lideri în Liga 1 până la meciul lui Dinamo

Terenul Astrei devine ușor-ușor destinația preferată de vacanță a portarilor din Liga I, asta după ce Beto, la fel ca Bălgrădean etapa trecută, nu a avut nicio emoție în fața generic numitei ofensive a echipei lui Selymeș. Fără niciun român în schipa de start, CFR a bifat aseară una dintre cele mai facile victorii din acest campionat și poate să își facă liniștită strategia pentru recucerirea Ligii I.

Fosta campioană a României n-a avut nevoie de prea multă motivație pentru a intra în joc, asta deoarece apărarea Astrei a făcut tot posibilul ca înfrângerea ulterioară să fie justificată pe deplin. În minutul 2, de pe banca ploieștenilor se zbiera disperat „Vine, vine!”. Mingea era la Găman, dar olteanul n-a ținut cont de avertisment. Nefericit pentru el, a venit. Era Kapetanos, care a interceptat la 20 de metri, dar incursiunea sa în careu a fost blocată de Silviu Lung. Portarul a respins până la Renan, dar șutul mijlocașului a fost blocat pe linia porții de Mihalache. Pe acest registru s-a desfășurat toată repriza întâi. Astra gafa, CFR rata.

În minutul 5, același Renan, indiscutabil omul meciului pentru ardeleni, a centrat de pe partea stângă, dar nici Kivuvu, nici Sougu nu au reușit să împingă balonul în poartă după ce au reușit să scape de marcajul prahovenilor. A fost nevoie de o execuție spectaculoasă a lui Piccolo pentru ca CFR să înscrie și să-și permită intrarea în hibernare. În minutul 11, italianul a reluat acrobatic, pe spate, din careul mic, iar jucătorilor Astrei deja le stătea caltaboșul în gât.

Prahovenii au dat o singură dată semne că și-ar dori mai mult, în minutul 17. Strătilă a reușit singura sa centrare cu destinatar a meciului, iar Băjenaru a trimis cu capul sub bară, de la colțul lung. Beto era însă la post, iar robinsonada sa a părut a fi mai mult un artificiu pentru fotoreporteri. Fotbalul invocat de inimoasa sută de suporteri a Astrei nu a mai venit.

Selymeș a schimbat curajos în a doua repriză, a schimbat doi mijlocași cu doi atacanți, dar revirimentul scontat nu s-a produs. Tot oaspeții au fost la un pas să înscrie, dar Bastos i-a furat pur și simplu un gol lui Kapetanos, furându-i grecului un balon în fața careului mic pentru a rata penibil.

Cu înfrângerea de aseară, Astra a bifat al patrulea meci fără victorie consecutiv, iar era „Șumudică”, atunci când prahovenii înlănțuiseră nouă partide neînvinși, par din alte vremuri

Echipele de start:

Astra (4-4-1-1): Lung Jr – Ov. Mihalache, L. Goian, Găman, Morais – Strătilă, Takayuki, Ologu, Tigoianu – Băjenaru – Fatai
Rezerve: Lungu, Bărboianu, Țigănașu, Rusu, Al.Stan, Nogo, Toure

CFR Cluj (4-3-3): Beto – Lionn, Piccolo, Nuno Diogo, Camora – Peralta, Renan Garcia, Bastos – Sougou, Kapetanos, Kivuvu
Rezerve: Tiuț, Panin, Rada, Celestino, Maftei, Rui, Hora