„Rezervele” Stelei au remizat cu Pandurii, căpitanul pune rezultatul pe seama eliminării lui Piovaccari: „Cu el pe teren sigur câștigam”

După ce și-a asigurat și matematic titlul de campioană, Steaua a trimis în teren, la meciul cu Pandurii, o echipă experimentală. Căpitanul Paul Pârvulescu nu a reușit să le poarte noroc steliștilor, care au remizat cu gorjenii (2-2). Pârvulescu a declarat după meci că, dacă nu ar fi fost eliminarea lui Piovaccari, Steaua ar fi câștigat fără probleme meciul.

„Ne așteptam la un meci foarte greu, mai ales după euforia de la Cluj. Am jucat cei care am prins mai puține minute, dar am reușit să face un meci bun. Sunt sigur că, dacă nu era eliminarea lui Piovaccari, reușeam să câștigăm. Era normal să fim dominați, am jucat în zece oameni”, a declarat Pârvulescu la Digi Sport.

Steliștii vor să își ia revanșa cu Petrolul

„Este pentru prima dată când am jucat în această formulă. Este frumos când porți banderola pe braț. Vrem să dovedim la meciurile care au mai rămas că suntem o echipă. Cu Petrolul a fost mereu un derby, sunt meciuri frumoase, știu că suporterii noștri vor fi alături de noi, sperăm să îi facem fericiți”, a mai spus fundașul stânga al Stelei.

Steaua București a terminat la egalitate luni, pe teren propriu, scor 2-2 (2-0), cu Pandurii Târgu Jiu, în ultimul meci al etapei a XXXII-a a Ligii I, în care gazdele au evoluat în inferioritate numerică din minutul 39.

Golurile gazdelor au fost marcate de Keșeru ‘8 din penalty și Iancu ’16, în timp ce pentru oaspeți au înscris Matulevicius ’46 și Nistor ’72.

Atacantul stelist Federico Piovaccari a primit două cartonașe galbene în doar două minute și a fost eliminat de arbitrul Adrian Cojocaru.

Steaua București: Niță – G. Matei, Râpă, Georgievski, Pârvulescu – Neagu (Târnovan ’70), Filip – Iancu (Vâlceanu ’83), Keșeru (Varela ’46), Răduț – Piovaccari. Antrenor: Laurențiu Reghecampf.

Pandurii Târgu Jiu: Mingote – Pleașcă, Paraskevas, Erico, Momcilovici (Shamsin ’46) – Anton (Elton ’82), Breeveld (Distefano ’87) – Dos Santos, Nistor, Nicoară – Matulevicius. Antrenor: Petre Grigoraș.

Cartonașe galbene: Iancu ’26, Piovaccari ’38, ’39, Keșeru ’44, Râpă ’74, Niță ’90+5 / Breeveld ‘7.

Cartonaș roșu: Piovaccari ’39.

Arbitri: Adrian Cojocaru (central) – Ovidiu Artene, Ioan Ciocănea (asistenți) – Marius Bocăneală, Bogdan Anghelinei (asistenți suplimentari) – Bogdan Gheorghioiu (rezervă).

Observatori: Aron Huzu, Paul Cazan.

Partida din Ghencea s-a disputat fără spectatori, după incidentele de la meciul Steaua București – FC Brașov, din etapa a XXIX-a a Ligii I.

Publicat: 12 05. 2014, 23:07
Actualizat: 12 05. 2014, 23:29