Revine Teixeira? Dică a vorbit despre situația veteranului

Antrenorul FCSB-ului, Nicolae Dică, a vorbit despre situația portughezului Filipe Teixeira, cel care a fost lăsat în afara lotului pentru meciul cu Poli Iași din etapa precedentă. Portughezul s-a antrenat alături de colegii săi și ar putea evolua în partida tur de la Split, cu Hajduk.

„S-a antrenat cu echipa în ultimele zile, e în lot, veți vedea mâine dacă va fi titular. Șitiți bine că de aici plecăm la Sibiu, apoi mergem la Mediaș, de asta am optat să iau în lot 20 de jucători și vor fi schimbări în primul 11”, a spus Nicolae Dică, la conferința de presă premergătoare meciului cu Hajduk Split.

Filipe Teixeira a fost înlocuit la pauză în derby-ul cu Dinamo din etapa a doua. Controlat serios de dinamoviști, portughezul n-a mai putut continua și în partea secundă, astfel că antrenorul Nicolae Dică l-a înlocuit cu Florinel Coman. A fost, probabil, una dintre cele mai inspirate mutări efectaute de fostul decar din Ghencea. Coman a marcat de două ori în repriza secundă. Prima oară a marcat pentru 2-1, direct dintr-o lovitură de colț, ajutat de o gafă a lui Penedo. După ce Dinamo a egalat la 2, același Coman l-a executat pe Penedo cu un șut în diagonală din interiorul careului, pentru 3-2. Mihai Popescu a mai avut un cuvânt de spus, reușind să înscrie pentru 3-3 în minutul 89.

Meciul dintre Hajduk Split și FCSB va avea loc joi, de la ora 21:45. Returul se va disputa peste o săptămâna, la București. Ambele jocuri pot fi urmărite în direct pe ProTV și în format live blog pe www.prosport.ro.

Publicat: 08 08. 2018, 20:34
Actualizat: 08 08. 2018, 20:35