Revenirea CFR-ului. Clujenii au învins Gaz Metan cu 4-1 după ce au fost conduși și sunt pe 4 în Liga 1

• Gaz Metan a condus la Cluj până în minutul 42, dar CFR-ul a întors scorul în doar 9 minute.
  • Guima, Larie și Tade au anulat golul reușit de Ciprian Petre în debutul meciului.
  • Portarul Mario Felgueiras a apărat un penalty, la socrul de 3-1.

CFR avea „coșmaruri” cu Gaz Metan de vreo 4 ani, chiar și în perioada în care diferența dintre cele două echipe era cam cât este și diferența dintre Champions League și Liga I. O singură dată câștigaseră clujenii în ultimele 4 confruntări în Gruia, contra Gazului. Ca și cum aceste amintiri nu atârnau suficient de greu pe umerii lui Miriuță, „coșmarul” a continuat și în prima repriză a ultimului meci. Medieșenii au venit la Cluj cu tupeul unei echipe neînvinse în campionat și cu o defensivă care luaseră un singur gol și au început curajos și în Gruia. Tahar l-a „încălzit” pe Felgueiras, după nici două minute, iar CFR-ul a ripostat cu două lovituri de cap. Tade a trimis însă pe lângă (4), iar Guima a lovit bara (14), profitând de indecizia lui Pleșca la cornere. Ciprian Petre a fost omul care a pus gaz pe foc în Gruia, marcând din drop, din mijlocul careului mare (16). După gol, CFR a ajuns și mai greu la poarta Gazului, dar o eroare a lui Pleșca „i-a scos” pe clujeni. Portarul Gazului a respins în față reluarea lui Larie, după un corner și Guima nu putea rata din fața porții goale (41).

Trei goluri și două penalty-uri, în repriza a doua

După pauză CFR-ul a jucat ca în vremurile bune, când ardelenii câștigau trofee. Costea (47) și Tade (48) au trecut pe lângă gol, iar apariția lui Larie în careul advers i-a blocat pe medieșeni, fundașul marcând primul său gol la CFR (51). A urmat haos în apărarea ce avea cele mai puține goluri primite până la începutul meciului. Costea a tras puțin peste poartă (53), iar reluarea lui Tade a fost cu greu respinsă de Pleșca (57). Raidurile CFR-ului au urmat, în special pe flancul stâng, unde intrase Florin Costea, iar de acolo a mers și centrarea din care Deac a tras în mâna lui Szilagyi, fază la care centralul Ilyes a dictat penalty. Tade a marcat pentru 3-1 (67), dar chiar și așa finalul a fost zbuciumat. Larie a comis și el penalty, iar Felgueiras a apărat execuția lui Tahar (76). Meciul nu s-a încheiat până când Muth nu a primit un cartonaș roșu (82), iar Tade a făcut „dubla” pentru 4-1. Un scor pe care nici fanii CFR-ului nu-l visau după prima jumătate de oră din meci. Clujenii încep bine un sezon al „revoluției” și sunt pe 4 în Liga I, la doar o victorie de Petrolul.

Publicat: 25 08. 2014, 22:56
Actualizat: 25 08. 2014, 22:57