Retrogradați în minutul 90+4 al ultimei etape! Modul INCREDIBIL în care Pandurii a picat în Liga 2, după un meci cu final nebun, în care fanii gazdelor scandau „Timișoara, Timișoara!”

Final nebun de sezon în play-out-ul Ligii 1, în care Pandurii a retrogradat deși înainte de ultima etapă gorjenii ocupau locul 5, care le asigura prezența pe prima scenă și în sezonul viitor. Învinși de Botoșani, scor 1-2, elevii lui Stoican nu au putut păstra nici speranța barajului, după ce ACS Poli Timișoara a remizat la Mediaș, scor 2-2, iar Chiajna s-a impus în fața FC Voluntari, scor 1-0.

Partida Botoșani – Pandurii părea să se îndrepte spre un 0-0, scor la care oaspeții ar fi încheiat play-out-ul pe locul 6, care trimite la barajul cu UTA (locul 3 din Liga 2), dar Golofca a deschis scorul în minutul 88 și stadionul de la Botoșani a erupt.

Oamenii lui Stoican au revenit însă pe tabelă în minutul 2 al prelungirilor, când Florin Ilie a egalat la 1 cu o lovitură de cap (1-1) și totul părea încheiat (90+2).

Fulop a lovit însă necruțător 120 de secunde mai târziu (2-1), iar situația a devenit de-a dreptul dramatică. Finalul a fost incendiar, iar întreaga asistență părea să sărbătorească retrogradarea Pandurilor ca pe un trofeu câștigat de propria echipă. „Timișoara, Timișoara!” și „B-ul, B-ul” s-a auzit din mii de piepturi, moment în care nervii jucătorilor au cedat.

Istvan Kovacs l-a eliminat pe Mihai Roman după o fază în care jucătorii au fost la un pas de o bătaie generală (90+6), iar fluierul final a venit după 9 minute de prelungiri.

În celelalte două partide scorul a rămas neschimbat (Gaz Metan – ACS Poli 2-2, cu bănățenii revenind de la 0-2, și Voluntari – Chiajna 0-1), iar Chiajna se salvează de la retrogradare, în timp ce ACS Poli va disputa barajul cu UTA Bătrâna Doamnă.

Publicat: 04 06. 2017, 23:07
Actualizat: 04 06. 2017, 23:08