Rețeta succesului la FCSB! Cum s-a îmbogățit Becali cu 2 milioane de euro peste noapte

Gigi Becali a reușit o nouă rețetă financiară de succes de pe urma transferurilor jucătorilor în străinătate. De această dată, finanțatorul FCSB-ului va încasa o sumă importantă din bonusuruile de performanță ale lui Nicolae Stanciu, transferat la Anderlecht.

Alexandru Chipciu și Nicolae Stanciu au câștigat campionatul la primul sezon în Belgia, în timp ce Anderlecht a pus mâna pe titlul cu numărul 34, joi seară, după ce a câștigat, scor 3-1, în deplasarea de la Charleroi.

Nouă goluri au marcat împreună cei doi români ai lui Anderlecht la primul sezon în Belgia. Deși Chipciu a fost cel care a evoluat constant strângând 2.574 de minute, Stanciu, cu 1.391 de minute, este cel care îi va aduce lui Becali 9.8 milioane de euro. În momentul plecării de la FCSB, belgienii au plătit 7.8 milioane de euro, sumă la care se adaugă alte două milioane de euro din bonusul pentru câștigarea titlului în Begia, dar și pentru că Stanciu a jucat în peste 50% din meciurile lui Anderlecht din acest sezon.