Remiza care spulberă speranțele: Astra – Oțelul 1-1. VIDEO rezumat

This browser does not support the video element.

Vezi galeria foto - 44 poze

Înaintea meciului dintre Astra și Oțelul, gălățeanul Ioan Filip mărturisea într-un interviu că nu știe exact pe ce poziție se află giurgiuvenii în campionat, dar că vrea să scoată măcar un punct din această deplasare. „Mergem să-i batem, ce pana mea”, spunea mijlocașul lui Ewald Lienen. Iar atitudinea dezinvoltă a lui Filip s-a regăsit și în jocul colegilor săi.

Oțelul a început curajos la Giurgiu, iar Sîrghi a deschis scorul, însă reușita sa a fost anulată pentru un ofsaid la Prestia. A urmat însă imediat replica Astrei, iar Yazalde a deschis scorul în minutul 4, după o bară a lui Yoda. S-a jucat pe contre apoi la Giurgiu, iar ocaziile s-au succedat cu repeziciune la ambele porți. Oțelul a avut un penalty neacordat la Tudorie, dar arbitrul Rădulescu și-a reparat eroarea la căderea în careu a lui Marquinhos. Același brazilian a transformat, iar la pauză s-a intrat la egalitate, 1-1.

La reluare, Yoda a încercat să îl imite pe omologul său de la Oțelul, însă francezul a irosit penalty-ul pe care tot el îl obținuse. După acest moment, gălățenii au forțat tot mai puțin și au căutat să conserve rezultatul, iar astralii s-au chinuit să mai găsească drumul spre poarta unui Goicoechea senzațional.

În cele din urmă s-a terminat 1-1, iar Astra și-a luat adio definitiv de la lupta pentru titlu și își face griji serios pentru poziția a doua.

Echipele de start:

Astra Giurgiu: Coman – Papp, Găman, Ben Youssef, Junior Morais – Al. Ioniță II, Takayuki – L. Iorga, Cristescu, De Amorim – Yazalde

Antrenor: Daniel Isăilă

Rezerve: Lung jr, De Amorim, Enache, Ioniță II, Mureșan, Ivanovski, Șt. Popescu

URMĂ‚REȘTE AICI COMENTARIUL PARTIDEI ÎN FORMAT LIVE TEXT, de la 19:00

Oțelul Galați: Goicoechea – Mișelăricu, Sârghi, Prestia, D. Popescu – Giurgiu, Cooper, Lovin – Astafei, Tudorie, Marquinhos

Antrenor: Ewald Lienen

Rezerve: Simaitis, Sipovic, I. Filip, Al. Zaharia, Sevillano, Bocar, Băjenaru

Publicat: 21 03. 2014, 21:08