Rednic, după ce a fost umilit de Craiova: „Le-am cerut trei lucruri. Sunt responsabil pentru această înfrângere. Practic nu ne-am prezentat”

Dinamo a făcut la Craiova, contra lui CS U, cel mai slab meci de când echipa a fost preluată de Mircea Rednic. La finalul partidei pierdute de manieră clară, scor 0-3, antrenorul alb-roșilor a explicat ce le-a cerut jucătorilor săi în vestiar și a găsit motivele care au dus la o înfrângere umilitoare.

„Înainte de meci le-am cerut trei lucruri: atitudine, responsabilitate și ambiție. Am intrat relaxați și aici îmi reproșez. Eu sunt responsabil pentru această înfrângere. A trecut minutul 93 și noi nu ne-am dat seama că pe acest teren nu se poate construi. Cei de la Craiova au fost mult mai inteligenți decât noi. Au stat bine în teren, s-au apărat, au dat minge lungă pe cei doi atacanți, care au făcut diferența. Le-am făcut trei cadouri, pentru că golurile au venit pe greșelile noastre, apoi am jucat fără ambiție. Am luat un gol în minutul 15, dar aveam destul timp pentru a reveni. La meciul de astăzi practic nu ne-am prezentat”, a spus Mircea Rednic.

Antrenorul dinamovist i-a criticat, fără să lea dea numele pe Paul Anton și Steliano Filip: „Deja ne gândim pe ce loc suntem în ierarhia jucătorilor care se duc la națională”, dar recunoaște că o parte din vină îi aparține și lui: „Îmi reproșez că nu am reușit să-i conectez la meciul de astăzi. Ei merită felicitați. Nu doar că am pierdut astăzi, dar l-am pierdut și pe Anton pentru minimum două meciuri. Sper să rămână două etape, cu Pandurii și Viitorul. Astăzi nu a fost ziua noastră. Gnohere nici nu a avut mingi, din moment ce noi voiam să facem combinații la mijlocul terenului. Am pierdut foarte multe mingi. Ei s-au adaptat mult mai ușor la teren și la ora de joc, pentru că noi am jucat pentru prima dată la ora 15:00. Nu am o echipă de bătaie, în afară de Alioșa și Anton, care sunt mai agresivi, restul sunt jucători de combinație”, a completat antrenorul lui Dinamo.

Publicat: 25 10. 2015, 17:26
Actualizat: 25 10. 2015, 21:30