Rednic anunță două noi transferuri, dar admite că situația e critică la Petrolul: „Nu ai cum să te superi pe jucători”

Formația Petrolul Ploiești a învins, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), echipa FC Brașov, într-un meci contând pentru etapa a 18-a a Ligii I.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Teixeira, în minutul 72, cu un șut de la circa 25 de metri.

La final, la cald, Mircea Rednic a analizat partida și a ținut să își felicite jucătorii, care se confruntă cu mari probleme financiare.

Am întâlnit o echipă foarte bine așezată în teren. S-au pus pe trei linii. E adevărat, de multe ori și jocul nostru a fost previzibil, mai ales în prima repriză. Dar băieții au avut răbdare și, în cele din urmă, am luat trei puncte. Foarte importante, pentru că vin după o perioadă foarte dificilă. Băieții merită toate laudele, nu ai cum să te superi pe ei. De trei ani de zile sunt în top, dar situația e cea care este„, a spus „Puriul” la DigiSport.

Aflat în insolvență, clubul Petrolul nu poate evolua în Europa, astfel că, dincolo de problemele financiare, jucătorii cu siguranță nu pot fi la fel de motivați ca în sezoanele precedente. Totuși, tehnicianul speră că performanțele – care vor rămâne în vitrina sau palmaresul echipei – să fie determinante.

Rămân trofeele puse în joc. Asta ne motivează. Să dea Dumnezeu să câștigăm ceva și să ne bucurăm alături de fani„, a mai spus antrenorul „lupilor”.

În ceea ce privește lotul, tehnicianul a precizat că așteaptă în perioada următoare încă doi fotbaliști: „Mai vin doi jucători care pot juca lejer în Liga 1. Dar nu e 100% bătut în cuie. Sper ca până mâine să îl rezolvăm măcar pe atacant„.

Publicat: 20 02. 2015, 22:44
Actualizat: 20 02. 2015, 22:45