Rednic admite că ar putea părăsi Petrolul la finalul sezonului: „Nu am semnat prelungirea contractului”. Ce a spus „Puriul” despre situația de la club

Mircea Rednic a analizat egalul obținut de echipa sa în deplasarea de la Piatra Neamț. Antrenorul Petrolului s-a declarat mulțumit de faptul că echipa sa și-a păstrat invincibilitatea în partidele din deplasare.

„E un lucru pozitiv că nu am pierdut. La cum începusem repriza a doua riscam să nu mai fim invincibili în deplasare. Adversarii au început foarte bine repriza secundă, au dominat mijlocul terenului. A fost o perioadă apoi în care am jucat cu mingi lungi, iar jucătorii Ceahlăului au câștigat foarte multe dueluri. Nu știu de ce a fost anulat golul nostru din prelungiri, puteam să și câștigăm, dar per total e un rezultat echitabil. Petrolul își propune să câștige cât mai multe puncte în acest final de campionat. Sunt probleme financiare, unii jucători și-au primit banii, iar alții nu. Nu înțeleg de ce s-a luat această decizie, trebuia să se plătească la toți câte o parte din salariu”, a spus Mircea Rednic la Digi Sport.

„Puriul” a mai precizat faptul că nu și-a prelungit contractul cu Petrolul, deși el și-ar dori să rămână la echipă. Acesta a precizat că nu a fost contactat de vreun conducător pentru a discuta condițiile în care ar putea să rămână și sezonul viitor.

„Nu s-a semnat această prelungire, eu am fost deschis, însă nu am fost contactat de nimeni și nu am avut cu cine să discut. Nu se știe cine o să mai rămână la echipă din vară, ce jucători se vor aduce, e o situație extrem de dificilă”, a mai spus Rednic.

Petrolul Ploiești a terminat la egalitate, în deplasare, scor 1-1 (0-0), cu formația Ceahlăul Piatra Neamț, în ultimul meci al etapei a XXVIII-a a Ligii I, la debutul sârbului Vanja Radinovic pe banca tehnică a gazdelor. Gazdele au deschis scorul prin Stana, în minutul 47, oaspeții reușind egalarea prin autogolul lui Markovic, în minutul 90+2.

Publicat: 27 04. 2015, 23:14
Actualizat: 27 04. 2015, 23:16