Reacția oficială a Stelei după meciul cu Astra: „Viciere de rezultat la Giurgiu! Colțescu ne-a interzis victoria!”

Site-ul clubului Steaua București notează că a fost viciere de rezultat la partida de miercuri, din deplasare, cu Astra Giurgiu, scor 0-2, din etapa a VI-a a Ligii I, acuzând brigada de arbitri condusă de Sebastian Colțescu de mai multe erori.

„Sebastian Colțescu, ajutat de erorile flagrante ale celor doi asistenți, Mircea Grigoriu și Sebastian Stoianov, le-a interzis roș-albaștrilor victoria într-o partidă în care aceștia au înscris de trei ori, prin Papp, Popa și Tade, toate reușitele fiind, însă, anulate, în mod neregulamentar. De asemenea, «centralul» din Craiova nu a acordat o lovitură de pedeapsă în prima repriză, pentru un fault în careu asupra lui Chipciu, nu i-a acordat cartonașul roșu lui Budescu pentru lovirea fără minge a lui Cojocaru și nu i-a acordat aceluiași Budescu al doilea cartonaș galben atunci când acesta a jucat, în mod intenționat, mingea cu mâna. În plus, Colțescu a acordat ușor o lovitură de pedeapsă pentru Astra după un contact între Filip și Junior Morais, nejudecând în aceeași măsură o fază similară întâmplată în celălalt careu, între Enceanu și același Morais„, se scrie pe site-ul FC Steaua.

Echipa Steaua București a fost învinsă, miercuri, în deplasare, cu scorul de 2-0 (0-0), de formația Astra Giurgiu, într-un meci din etapa a VI-a, acesta fiind primul eșec al „roș-albaștrilor” în actualul sezon al Ligii I.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Alibec ’51 și Budescu ’61 din penalti.

Arbitrul Sebastian Colțescu a anulat trei goluri marcate de Steaua, două în prima repriză și unul în partea secundă. La primul gol reușit de Papp, centralul a dictat fault în atac la fundașul stelist asupra lui Junior Morais, la reușita lui Popa a dictat poziție de ofsaid la Hamroun, iar la golul înscris de Tade a fluierat din nou ofsaid.