Raul Rusescu, gol ca în vremurile bune! Cum a reacționat atacantul Academicii Clinceni după ce a marcat în poarta fostei sale echipe, FCSB | FOTO & VIDEO

Raul Rusescu, atacantul în vârstă de 32 de ani al celor de la Academica Clinceni, a înscris un gol spectaculos și important în meciul cu FCSB, fosta sa echipă.

FCSB și Academica Clinceni s-au întâlnit în cadrul etapei a șaptea din play-off-ul Ligii 1, iar partida s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, după golurile marcate de către Olaru (min. 21) și Tănase (min. 56), respectiv Cordea (min. 26) și Rusescu (min. 36).

FCSB a deschis scorul în minutul 21, când Darius Olaru a trimis în poarta ilfovenilor, cu un șut din întoarcere, după o pasă a căpitanului Florin Tănase.

Raul Rusescu, gol pentru Academica Clinceni în poarta lui FCSB

După doar cinci minute, Academica Clinceni a restabilit egalitatea, prin lovitura de cap a lui Andrei Cordea, după o centrare de pe partea dreaptă a lui Adi Popa.

Lovitura de grație a venit după alte zece minute, în minutul 36, când Raul Rusescu a avut o execuție superbă, ca în vremurile bune, din marginea careului de 16 metri, prin care l-a învins pe portarul Andrei Vlad și a dus-o pe Academica Clinceni în avantaj.

Raul Rusescu nu s-a bucurat după ce a înscris în poarta fostei sale echipe. Și-a făcut ritualul, acela de a-și pupa degetul pe care poartă verigheta, iar coechiperii au mers să îl felicite și să îl îmbrățișeze. Acesta a rămas serios, fără a celebra altfel golul, în semn de respect pentru FCSB, echipa la care a activat în trei rânduri, în perioada 2011-2013, 2014-2015, respectiv 2018-2019.

Atacantul a ajuns astfel la cel de-al șaselea gol marcat pentru Academice Clinceni în cele 27 de meciuri jucate în actuala ediție a Ligii 1.

Totuși, FCSB a restabilit din nou egalitatea la Giurgiu, în minutul 56, când Florin Tănase a transformat o lovitură de la 11 metri, apărată inițial de către portarul Andrei Ureche, însă repetată din cauza faptului că acesta nu a stat cu un picior pe linia porții.

Raul Rusescu s-a transferat la Academica Clinceni în toamna anului 2020, după ce și-a încheiat contractul cu Giresunspor, echipă din Turcia, la care a ajuns în vara anului 2019, după plecarea de la FCSB.

Recordul lui Raul Rusescu, bătut de Florin Tănase

Florin Tănase ajuns la 23 de goluri marcate în acest sezon al Ligii 1 și a devenit cel mai bun marcator al lui FCSB din ultimii 18 ani, în „era” Gigi Becali.

Până ca Florin Tănase să aibă acest sezon excepțional, recordul era deținut de către Claudiu Răducanu și Raul Rusescu, aceștia având câte 21 de reușite în sezonul 2002-2003, respectiv 2012-2013, sub patronatul lui Gigi Becali.

Publicat: 10 05. 2021, 22:25
Actualizat: 10 05. 2021, 23:23