Rapid – Timișoara 0-2

Bănățenii au intrat determinați în teren și încă din minutul 3 au prima ocazie: Gigel Bucur întoarce un adversar la 15 metri de poartă, însă trage în blocaj. Rapidul se trezește și speculează avantajul propriului teren, punând stăpânire pe joc. Elevii lui Gabi Balint cedează inițiativa și se mulțumește doar să lanseze cotraatacuri tăioase.

Spadacio este aproape de deschiderea scorului printr-un șut pe jos, în forță, care-i pune mari probleme lui Pantilimon. Timișoara replică prin Bucur, însă preluarea îl trădează și pierde balonul într-o poziție destul de bună. Arman Karamyan nu-l dezamăgește pe Balint, după ce tehnicianul a decis să-l trimită în teren ăncă din primul minut și deschide scorul în minutul 19: Magera pasează în mijlocul careului de lângă Marius Constantin, iar armeanul trage din viteză, fără speranțe pentru E. Andrade.

Rapid înceracă egalarea însă surpriza Arm Karamyan își face datoria și face 2-0 în minutul 31, în urma unei acțiuni lucrate în familie: Artiom centrează la 6 metri de pe stânga, iar fratele acestuia, nemarcat, reia din prima. Herea alinează doi adversari în careul advers, dar pasează la un greșit și bănățenii intră la cabine cu un avantaj nesperat.

Rada îi mobilizează bine pe rapidiști la pauză și Mafeti&Co intră în teren cu multă determinare în repriza a doua. Djalovic primește o pasă la 16 metri de la adversar și trage în forță, dar Pantilimon are un reflex extraordinar și menține avantajul de pe tabelă. Ștefan Grigorie, intrat în repriza a doua, iese la rampă și trage în Pantilimon din 8 metri. Spadacio trage și el periculos, dar tânăru goalkeeper timișorean își salvează din nou echipa. Spadacio prinde un șut extraordinar, însă Pantilimon, unul din eroii partidei și scoate de la vinclu.

Timișoara pleacă din Giulești cu toate cele 3 puncte și speră în continuare la titlu. De partea celalaltă, Rapidul a ajuns la a doua înfrângere consecutive, primind 5 goluri în două partide de la două contracandidate la titlu, fără a marca însă vreunul