Rapid și Petrolul, sancționate de Comisia de Disciplină!** Ce amendă au primit după derby-ul din Giulești

Cluburile Petrolul Ploiești și Rapid au fost sancționate cu 30.000, respectiv 20.000 de lei penalitate sportivă de Comisia de Disciplină pentru incidentele provocate de suporterii proprii la meciul direct, informează pentru MEDIAFAX, surse din cadrul LPF.

Partida Rapid – Petrolul (scor 0-0) a fost întreruptă în trei rânduri, în minutele 7, 8 și 51, galeria echipei Petrolul, amplasată la tribuna I, aruncând torțe și petarde pe teren. De asemenea, suporterii echipei Rapid, de la peluză și tribuna a II-a au aprins mai mute artificii și fumigene și au aruncat cu petarde în prima și a doua repriză.

Tot în cadrul ședinței de marți, Comisia de Disciplină a LPF l-a sancționat cu două etape de suspendare și 360 de lei penalitate sportivă pe antrenorul formației FC Vaslui, Viorel Hizo, eliminat în partida cu Gloria Bistrița (scor 1-1) după ce a șutat o minge înspre arbitrul asistent Octavian Șovre.