Rapid – Ordabasy 4-2!** Giuleștenii câștigă la penalty-uri!

Rapid se impune în duelul cu Ordobasy, greu, la lovituri de la 11 metri. Deși au jucat mai bine de o repriză în superioritate numerică, giuleștenii au suferit în unele momente ale meciului. Drăghia a făcut un meci mare și s-a opus în câteva situații dificile pentru echipa sa și a apărat un penalty la loteria de la 11 metri.

Mai trebuie menționat și că rapidiștii au cerut un penalty la căderea în careu a lui Bozovic din minutul 57, dar arbitrul a considerat că fundașul „vișiniu” a simulat și i-a acordat cartonaș.

Min. 90 Meciul se termină la egalitate! Partida se va decide la penalty-uri

Min. 85 Drăghia are o nouă intervenție care păstrează scorul intact.

Min. 78 Nicolae Grigore ratează cea mai mare ocazie a giuleștenilor: din 6 metri reia cu capul, portarul advers intervine incredibil.

Min. 70 ii Ionița primește imediat un cartonaș galben

Min. 69 Sburlea îi lasă locul lui Ioniță.

Min. 66 Drăghi intervine încă o dată salvator la o mare ocazie a kazacilor.

Min. 57 ii Bozovic este avertizat pentru simulare.

Min. 57 Rapidiștii cer un penalty la căderea lui Bozovic în careu.

Min. 46 Start în repriza secundă! Romeo Surdu, Bozovic, Glauber, Pavlovic, Pancu și Crețu sunt nou intrați în echipa lui Lucescu.

Min. 45 Final de primă repriză!

Min. 37 Texeira iese, în locul său intră Grigorie.

Min. 34 ii Aruri este eliminat, jucătorul celor de la Ordabasy fiind cel care a „prilejuit” acel meleu.

Min. 33 În urma unui fault la mijlocul terenului, spiritele se încing, iar jucătorii celor două formații sunt despărțiți cu greu de arbitrii.

Min. 25 Drăghia intervine salvator la prima mare ocazie a celor de la Ordabasy

Min. 23 Deac execută o lovitură liberă din preajma careului advers, faza rămâne fără rezultat

Min. 15 Deac încearcă să prindă colțul lung cu un vole, dar șutul nu este cadrat.

Min. 5 Alexa îl lansează pe Deac în careul advers, cu o pasă lungă, de 50 de m, însă fundașii adverși resping

Min. 1 A început partida

Iată echipa de start a Rapidului (4-3-3): Drăghia – Duarte, Oros, Burca, Ezequias – Teiexera, Alexa, Grigore – Sburlea, Pancu, Deac

Rapidul lui Răzvan Lucescu joacă astăzi al treilea amical al iernii cu gruparea FC Ordabasy, din Kazahstan.

Giuleștenii au câștigat precedentele partide din cantonamentul din Antalya, cu Brann Bergen, scor 2-1, și cu Daugava (3-1).

Publicat: 30 01. 2012, 17:56
Actualizat: 30 01. 2012, 18:20