Rapid, de neînvins în amicale! Viitorul sună bine pentru giuleșteni!** Plusurile și minusurile echipei lui Lucescu jr după primele 3 meciuri

După două victorii în Antalya, Rapidul nu a arătat ieri la fel de bine în amicalul cu Ordabasy (0-0, 4-2 d.p.). Echipa lui Răzvan Lucescu se mișcă bine la mijloc, dar are probleme în apărare și în atac.

Cea mai mare problemă pare a fi la nivelul fundașilor centrali. Răzvan Lucescu a început partida cu perechea Burcă – Oros, iar în a doua repriză l-a încercat pe fostul dinamovist alături de Glauber, nemulțumit aparent de nesincronizările defensivei. În atac, o altă bubă: Pancu nu mai dă același randament, iar din spate nu vine nimeni care să-l acopere pe veteranul vârf în cazul unei prestații mai slabe.

PLUSURI

Pavlovici se integrează rapid
Închizătorul adus de la Vaslui îi face concurență serioasă lui Alexa. Chiar dacă a fost folosit în a doua repriză în amicalul de ieri, fostul vasluian a dat dovadă de singuranță la mijlocul terenului. Între el și Alexa va fi, cel mai probabil, lupta cea mai echilibrată pentru titularizare.

Gleznele fine sunt în formă
Dacă e un compartiment în privința căruia Răzvan Lucescu nu ar trebui să aibă emoții, atunci acela este cel median. Acolo, aproape toți fotbaliștii săi par în formă. Deac a arătat și aseară poftă de joc, la fel și Teixeira ori Ștefan Grigorie.

MINUSURI

Nesiguri în apărare
Apărarea giuleștenilor a părut să sufere puternic aseară, mai ales în prima repriză. Contrar așteptărilor, cea mai mare ocazie a primei reprize a aparținut modeștilor fotbaliști uzbeci după ce fundașii Rapidului au fost surprinși avansați la o fază fixă. Aici a contribuit și intervenția imprecisă a lui Ezequias, om care dă de înțeles că nu se poate impune deocamdată în fața lui Bozovici, capitanul Rapidului în actul secund, pe flancul stâng. În prima parte, Răzvan Lucescu a început în centrul apărării cu Burcă și Oros, iar în a doua repriză l-a introdus pe Glauber în locul fundașului adus de la FC Brașov.

Când Pancu nu e, nimic nu e
Evoluțiile lui Pancu în această perioadă de pregătire nu sunt pe măsura celor arătate de atacant în turul campionatului. Acest lucru este cu atât mai îngrijorător cu cât din urma sa nu vine decât Ioniță, dar el abia a ajuns în lotul giuleștenilor și are nevoie de o perioadă de adaptare. Sabrin Sburlea nu se ridică la nivelul așteptărilor nici acum, iar șansele lui să prindă echipa în retur sunt minime.

Publicat: 31 01. 2012, 08:43
Actualizat: 31 01. 2012, 08:44