Rapid, a patra victorie a verii: 5-2 contra lui Morton!** Sabău a testat și un jucător din Anglia în repriza secundă

Rapid a învins formația scoțiană Morton (liga a II-a) cu 5-2, în al patrulea amical al verii. Pentru giuleșteni au marcat Grigorie, Roman, Sburlea și Herea (2). A fost primul meci de la revenire pentru Rui Duarte și debutul pentru atacantul Dorin Goga și portarul Călin Albuț. Surpriza de la meciul disputat de giuleșteni în Scoția a fost mijlocașul Andrei Pătrașcu, un tânăr român înscris la o academie de fotbal din Londra. Acesta a intrat pe teren în repriza secundă, în locul brazilianului Renan.