Rapid a făcut spectacol cu o echipă din liga a treia!** Fanii giuleșteni au creat o atmosferă de derby: 1000 de suporteri au fost prezenți la meci

LIVESCORE: Progresul Cernica – Rapid 1-6 (Grigorie – minutul 11, Herea – minutul 30, Adrian Grigore – minutul 65, Pancu – minutul 70, Ciolacu – minutele 85 și 87)

Rapidul a făcut spectacol cu o săptămână înainte de reluarea campionatului. Elevii lui Rada au învins categoric pe Progresul Cernica, scor 6-1, într-un meci ce a reprezentat probabil ultimul șansă importantă pentru giuleșteni de a pune la punct toate detaliile în perspectiva luptei din campionat.

Grigorie a deschis scorul cu o scăriță de la marginea careului mic, după o pasă perfectă a lui Mădălin Martin; la 19 minute distață, Grigorie a ieșit din nou la rampă, inventând o pasă perfectă pentru Herea: golgheterul giuleștean nu a ratat. Adrian Grigore a majorat diferența după o combinație cu Pancu în minutul 65. Veteranul Pancu și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor: lovitură liberă de la 20 de metri execută perfect în minutul 70. Tabela a fost închisă de Ciolacu care a reușit o „dublă” în doar două minute, pe final de meci.

Rapidiștii sunt „peste tot acasă”. Fanii giuleșteni au dat dovadă de un atașament demn de toată lauda în această după-amiază, când peste 1000 de ultrași s-au deplasat la Cernica, acolo unde elevii lui Marian Rada întâlnesc formația Progresul, din localitate.

Echipa este într-un moment dificil, dar publicul de sub Grant, avid după fotbal, a înfruntat vremea capricioasă și a ținut să fie alături de favoriți, cu o săptămână înainte de reluarea campionatului. Suporterii s-au pregătit ca înaintea unui mare meci și au fost dotați cu „arsenalul” specific unui derby: torțe, steaguri, fulare și torțe, creând o atmosferă fantastică.

În ceea ce privește meciul propriu zis, care a început la ora 12:00, Rada a decis să înceapă în următoarea formulă:

Pecanha – Coman, Abrudan, Oroș, N. Vasile – Nicolae Grigore – Mădălin Martin, Grigorie, E.Dică, Ciolacu – Herea (cpt)