Răchită acuză Comisia de Recurs a LPF!** „Dacă trebuie să facem show ca să fim băgați în seamă, vom face”

Antrenorul formației Petrolul Ploiești, Valeriu Răchită, a acuzat modul în care clubul a fost tratat la Comisia de Recurs a LPF, în cazul apelului depus după incidentele de la meciul cu Steaua. transmite corespondentul MEDIAFAX.

„Cred că sancțiunea de șase etape cu care am fost penalizați nu este statutară, că noi suntem arătați cu degetul acum și dați drept exemplu negativ. La recurs am ajuns în fața comisiei, am fost ascultați cam o jumătate de oră, ni s-a dat dreptate, după care am fost poftiți într-o cameră alăturată până când vor delibera cauza. După vrea 50 de minute a venit cineva și ne-a anunțat că recursul a fost respins, fără să ne ofere vreo justificare. Între timp toată lumea părăsise clădirea, parcarea era goală, practic, am fost lăsați noaptea în București ai nimănui. Dacă trebuie să facem show să fim băgați seamă, vom face”, a declarat Răchită.

Răchită a mai declarat că victoria cu Partizan Belgrad este una de moral pentru echipa sa care etapa viitoare va juca ,„un meci de 6 puncte cu FCM Târgu Mureș”. „Sunt trist pentru că vom juca fără suporteri în tribune, însă sper ca la Comitetul Executiv al FRF să se voteze dreptul ca măcar accesul copiilor și femeilor în tribune să fie permis la aceste jocuri”, a spus Răchită.

Echipa Petrolul Ploiești a învins, sâmbătă, cu scorul de 1-0 (1-0), campioana Serbiei, Partizan Belgrad, într-un meci amical disputat la Ploiești. Unicul gol al partidei a fost înscris de Oprița, în minutul 41.