Pustai resimte lipsa lui Matulevicius după 3-0 cu „U”: „A scăzut mult forța echipei de când l-am pierdut”

Pandurii a câștigat pe teren propriu, cu 3-0, partida disputată în compania celor de la „U” Cluj, în etapa a 17-a a Ligii 1.

La finalul partidei, Cristi Pustai, antrenorul gorjenilor, a identificat mai multe probleme cu care se confruntă în această iarnă echipa sa. Tehnicianul a început prin a concluziona că indisponibilitatea lui Matulevicios și-a pus amprenta serios în ultimele prestații ale elevilor săi. Pustai a contestat și decizia forurilor superioare ale fotbalului românesc, care sunt de acord cu disputarea meciurilor din Liga 1, în ciuda temperaturilor scăzute din țară și a condițiilor foarte grele de antrenament.

„Aș putea spune că au fost multe probleme. Am avut multe ocazii, până în minutul 8 am avut trei ocazii, Dos Santos singur cu portarul și Adrovic singur cu poarta goală. L-am înlocuit (n.r. Adrovic) și înlocuitorul parcă a fost un pic mai bun. Dar e o problemă pe care trebuie s-o rezolvăm în această iarnă. L-am pierdut pe Matulevicius și a scăzut foarte mult forța echipei, chiar dacă am încercat astăzi să jucăm cu doi atacanți. Am zis că nu ne-am mai bucurat de mult, am încercat să facem pressing și să înscriem.

Să vedem cât putem să mai jucăm, până acum avem 31 de meciuri oficiale. Eu mi-aș dori ca jocul de fotbal să se joace pentru spectatori. În alte locuri nu știu dacă s-ar fi putut juca în aceleași condiții ca la noi, pe un teren bun. Am jucat cu Dinamo la 21:30, terenurile sunt înghețate. Problema e unde te antrenezi. Dacă nu ai unde, e foarte greu. Cred că ar fi trebuit o pauză mai lungă, dar am încercat. Pe noi nu ne-a întrebat nimeni niciodată, n-am reușit să ne amânăm niciun meci. Nu cerem că nu mai putem noi juca, dar unele condiții nu sunt bune pentru fotbal”, a spus Cristi Pustai la DigiSport.

Publicat: 08 12. 2013, 21:13
Actualizat: 08 12. 2013, 21:14