Pulhac a revenit în Liga 1 cu o victorie! „A fost plăcut! Sper să ne salvăm, ar fi păcat de o echipă cu atâta tradiție!”

Petrolul Ploiești a învins, vineri seară, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (1-0), echipa CFR Cluj, într-un meci din etapa 19 a Ligii 1.

Repriza a doua a partidei a adus și debutul lui Cristi Pulhac (31 de ani), la Petrolul, acesta fiind trimis pe teren în minutul 56, în locul lui Faug-porret. Fundașul semnase săptămâna trecută cu gruparea prahoveană, din postură de jucător liber de contract.

A fost o revenire plăcută. Mă bucur că am debutat cu o victorie! Încet, încet vom deveni un grup unit și sper că vom reuși să ne îndeplinim obiectivul, evitarea retrogradării. E păcat ca o echipă de tradiție să fie într-o asemenea situație.

Încercăm să formăm o familie aici și probleme sunt pe la toate echipele. S-au făcut eforturi să jucăm pe acest stadion și ni s-a promis că se vor rezolva problemele.

Sunt în urmă cu pregătirea, dar nu cred că nivelul e slab. Am și eu 31 de ani, am o oarecare experiență„, a declarat Cristi Pulhac la finalul partidei.

Pulhac a evoluat ultima oară la formația Zawisza Bydgoszcz, din Polonia. În România, el și-a legat numele mai ales de Dinamo București, pentru care a disputat 165 de meciuri în Liga 1. Pulhac a mai jucat în Spania, la Hercules Alicante, și în Azerbaidjan, la FK Qabala.

Publicat: 27 11. 2015, 22:52
Actualizat: 27 11. 2015, 22:53