Protest UNIC în LUME la Petrolul – Voința! S-a întors cu spatele și nu s-a mișcat la penalty-ul bătut de Oprița! Decizia arbitrului: ‘galben’ și repetarea loviturii

„Centralul” Andrei Chivulete a făcut praf meciul Petrolul Ploiești – Voința Sibiu, oaspeții terminând meciul în 9 oameni de câmp și fiind penalizați cu două lovituri de pedeapsă. Petrolul s-a impus cu 4-1, dar nu înainte ca jucătorii Voinței să protesteze într-un mod nemaiîntâlnit în Liga I.

Picătura care a umplut paharul a fost penalty-ul acordat de Chivulete în prelungirile partidei. Jucătorii Voinței au vrut inițiat să se retragă de pe teren, însă au fost convinși de staff-ul tenhic să revină pe gazon pentru executarea loviturii de la 11 metri și ultimele secunde ale meciului.

Remus Dănălache, portarul Voinței care a intrat pe teren în repriza secundă pentru a „acoperi” eliminarea de pe teren a titularului Bogdan Miron, a protestat întorcându-se cu spatele în momentul executării penalty-ului. Oprița a înscris, dar Chivulete nu a fost mulțumit. I-a arătat cartonașul galben lui Dănălache și a ordonat repetarea penaltyului. La a doua încercare, goalkeeper-ul oaspeților a rămas cu fața spre Oprița, dar nu s-a mișcat și a privit senin cum balonul a intrat în plasă.

Chivulete a dictat în minutul 90+2 al doilea penalty pentru Petrolul, după ce a mai acordat unul, în minutul 51, iar în minutul 60 dictase unul pentru oaspeți.

Captură: DigiSport

Publicat: 15 10. 2011, 19:57
Actualizat: 16 10. 2011, 05:19