Prinți și oameni de rând!** Sportul – „U” Cluj 2-4!

Fotbalul e simplu când îl joci cu un om în plus din minutul 19, dar eliminarea „studentului” Chețan, justificată sau nu, are acoperire regulamentară. În schimb, penalty-ul dat pentru clujeni, la 1-0 pentru Sportul, la intrarea lui Beța asupra lui Grecu, n-are nici acoperire, nici descoperire, nici nimic, ci doar a fost scos din joben de arbitrul Istrate.

Sportul marcase prin Maxim din lovitură liberă, „U” avusese un gol corect anulat (ofsaid la Machado), iar o echipă mai bună, cu un om în plus și cu un penalty dar de Moș Crăciun nici n-are nevoie de altceva pentru a se impune. Mai ales că la 1-1, Patriche a făcut și el un cadou, minge pierdută la Marinescu, gol Tony. Clujul a stăpânit repriza a doua, Cristea, după un lob splendid al lui Marinescu, și Tony au reușit „duble”, ca și Maxim, care a marcat pentru consolare în ultimul minut din penalty. Pentru „U” vine derby-ul local cu CFR, pentru Sportul, încă un an, al câtelea?, de zbatere la retrogradare.

Penalty cadou pentru „U”

Dragoș Istrate (foto), arbitrul meciului dintre Sportul Studențesc și Universitatea Cluj, și-a pus amprenta asupra partidei încă din prima repriză. În minutul 18 l-a eliminat pe Chețan pentru o intrare la Machado, avertisment acoperit de regulament, chiar dacă jucătorul Sportului putea „scăpa” doar cu cartonaș galben. În minutul 33, Istrate a acordat cu foarte mare ușurință un penalty pentru clujeni, la un duel Beța-Grecu, moment în care ardelenii au restabilit egalitatea pe tabelă (1-1).