Primul meci din 2016 în Liga 1, primele discuții despre arbitraje. Grigoraș: „Nu se dă niciodată penalty la intrarea lui Stăncioiu. Meciul cu Pandurii trebuia să se termine 0-0”

ASA Târgu Mureș a pierdut meciul cu Pandurii, scor 0-1, primul eșec pe teren propriu din acest sezon. Petre Grigoraș susține însă că rezultatul final a fost influențat de arbitri.

Primul meci din 2016, din Liga 1, a fost o dezamăgire. Nici ASA, nici Pandurii n-au excelat la ocazii la poartă și tabela s-a modificat abia după ce Cristi Balaj a arătat punctul cu var. Stăncioiu a ieșit să ia mingea din picioarele lui Hora, însă la faultat în alunecare, iar centralul meciului a dat penalty.

Petre Grigoraș spune că a revăzut faza după meci și susține că n-a fost lovitură de la 11 metri:

„Este primul meci după pauză… Dacă analizăm bine, nu cred că au avut ocazii de poartă până la acel penalty. Din punct de vedere, niciodată nu se dă penalty la o asemenea fază. Acel penalty ne-a turnat plumb în ghete. Pandurii au domninat, dar nu au avut ocazii. A venit acel minut, eu nu vreau să zic nimic, dar, revăzând după joc, nu se dă niciodată penalty. A fost o ieșire a lui Stăncioiu fără intenția de a lovi.

L-am întrebat pe tușier ce a fost…mi-a zis mai nimic. Mi-a zis să mă uit atent la fază și asta a fost tot. Eu cred că meciul a fost stricat de acea decizie. După părerea mea, 0-0 ar fi trebuit să fie rezultatul. Nu am avut ocazii nici noi, nici ei. Calitatea jocului n-a fost una bună, nu a fost așa cum am sperat”, a declarat Petre Grigoraș la DigiSport.

Antrenorul lui ASA a explicat și de ce a început cu Adi Mutu pe bancă. Fostul internațional român a fost introdus în partea secundă: „Eu v-am spus de la început, Mutu este în urmă cu pregătirea, nu este pregătit 100%. Mai are de recuperat. Dar va ajunge să fie apt 100% și își va putea etala calitățile”.

Publicat: 12 02. 2016, 23:03
Actualizat: 12 02. 2016, 23:04