Primul jucător tras pe „linie moartă” de Mircea Rednic, după meciul cu Sepsi. „Suporterii nu mai au răbdare. Poate are niște limite”

Primul jucător tras pe „linie moartă” de Mircea Rednic este mijlocașul Geani Crețu. Tânărul fotbalist a dezamăgit în ultima partidă de campionat, cu UTA Arad, iar antrenorul „câinilor” nu mai pare dispus să-i ofere șanse în continuare.

Geani Crețu (21 de ani) a intrat în minutul 46, a greșit la primul gol al arădenilor, marcat de David Miculescu în minutul 63, și a fost înlocuit de Ionuț Amzar în minutul 84 al partidei.

Tânărul mijlocaș a primit numeroase șanse în „Ștefan cel Mare”, însă nu s-a remarcat cu nimic pozitiv. Adunat 28 de partide pentru Dinamo în Liga 1, însă venirea lui Mircea Rednic i-ar putea reduce definitiv șansele de a mai juca.

La finalul partidei cu UTA Arad, încheiată cu scorul de 2-2, sâmbătă, antrenorul dinamoviștilor, Mircea Rednic, s-a declarat extrem de dezamăgit de modul în care Geani Crețu a gestionat faza primului gol încasat.

„Da, l-am scos, pentru că a și greșit la primul gol. Putea să joace simplu, el a preferat să dribleze, au recuperat și imediat au marcat. Ei trebuie să înțeleagă, pentru că șansă mai mare decât au avut-o cei care sunt aici de câțiva ani nu cred că o să mai prindă.

Nu că nu am răbdare și timp, dar Dinamo și suporterii nu mai au răbdare, e clar. Le-am spus și în vestiar că imi pare foarte rău, dar poate că au niște limite”, a explicat Mircea Rednic după meci.

Geani Crețu, glumețul din lotul lui Dinamo

Geani Crețu este cunoscut la Dinamo mai mult pentru farsele macabre, decât pentru jocul prestat. În urmă cu câteva luni, Crețu și colegul său Andreas Mihaiu, i-au lipit lui Gevaro Nepomuceno o cruce pe ușa camerei de hotel, pe care au scris RIP, abreviere de la „Rest in peace” (n.r.- Odihnește-te în pace).

Antrenorul lui Dinamo din acel moment, Jerry Gane, a decis ca cei doi jucători să fie trimiși la echipa secundă, însă i-a reprimit după ce aceștia și-au prezentat scuzele.

Publicat: 03 10. 2021, 11:47
Actualizat: 14 10. 2021, 17:21