Prima victorie a lui Cîrțu pe banca moldovenilor: U Cluj – CSMS Iași 0-2

Destabilizată de neprimirea licenței, „U” Cluj a jucat slab ieri și a pierdut, pe teren propriu, partida cu CSMS, scor 0-2, ratând șansa de a se salva matematic. Moldovenii speră și ei.

Sorin Cîrțu a câștigat aseară primul meci pe banca lui CSMS Iași

„U” Cluj trăiește un coșmar în ultimele zile. După ce a aflat vineri noaptea că nu primește licență pentru sezonul viitor, Universitatea a pierdut aseară un meci important în economia luptei pentru evitarea retrogradării: 0-2 acasă cu CSM Iași.

Partida de pe luxosul Cluj Arena a început modest, cu o perioadă prelungită de tatonări. Treptat, ieșenii au devenit mai activi în atac, iar atitudinea ofensivă a dat repede roade. Imediat după ce Niculescu a respins de sub bară un șut-centrare al lui Ciucur, Țigănașu a trimis fabulos un balon de pe partea stângă, de la 25 de metri, direct în vinclul porții clujene (21). După încă 20 de minute, Ciupe a încercat egalarea cu o torpilă de la 20 de metri, dar șutul a trecut peste bara transversală a porții apărate de Lungu. Lovitura au dat-o tot ieșenii: Țigănașu a centrat în fața porții, iar Pătulea a reluat cu latul în poartă de la 6 metri (42)!

Ganea i-a motivat în stilul caracteristic pe clujeni la vestiare, iar aceștia au intrat pe teren cu o altă atitudine în actul secund. Nicola a centrat bine din lovitură liberă, dar Ninu a reluat cu capul puțin pe lângă bara dreaptă a porții (48). Clujenii au continuat să atace în valuri, iar victimă a căzut Mihălăchioaie. Acesta a faultat la marginea careului din postură de ultim apărător și a văzut direct cartonașul roșu (52). Szekely a bătut plasat lovitura liberă, dar Lungu a reușit să respingă. Ambiția ardelenilor s-a dovedit a fi de scurtă durată, restul reprizei desfășurându-se într-un ritm de matineu. Bucșă (71) și Dedu (80) au ratat șansa golului de onoare și, în așteptarea anulării licențelor, „U” Cluj pierde șansa de a se salva matematic de la retrogradare înaintea unei triple de foc cu Rapid, Petrolul și CFR.

Remus Câmpeanu, omul care a scris istorie pentru „U”, a primit titlul de cetățean de onoare al Clujului în pauza meciului

E un rezultat pozitiv, care ne dă speranțe. Salvarea de la retrogradare încă se joacă
Sorin Cîrțu, antrenor CSMS

Nu e bine că au anunțat că nu primim licența înainte de finalul sezonului. E ca și cum un condamnat la moarte știe că mai trăiește trei zile. Asta nu mai e competiție