Prima reacție după accidentarea groaznică suferită de Perovic în derby-ul Dinamo – FCSB: „Va rămâne sub control! Șocul a fost foarte mare” | VIDEO EXCLUSIV ProSport Live

This browser does not support the video element.

În minutul 44 al derby-ului Dinamo – FCSB, 2-1, Cristea l-a lovit grav pe Perovic în zona capului, iar sârbul s-a prăbuşit la pământ. Medicii au intervenit rapid şi i-au acordat îngrijiri medicale atacantului dinamovist, care a fost scos de pe gazon, pe targă, după ce i s-a pus un guler cervical.

„Perovic se simte bine, nu sunt probleme. 1 – 2 zile va rămâne sub control pentru că a fost șocul foarte mare, dar sperăm să își revină până la ora meciului de duminică. Eu am cerut roșu pentru că am văzut că a scos cartonașul galben. Jucătorul era plin de sânge și trebuia să arate roșu”, a spus managerul general al roș-albilor, Florin Prunea, la ProSport LIVE.

Arbitrul a decis ca Iulian Cristea să primească cartonaş roşu pentru faultul comis asupra lui Perovic, iar jucătorul dinamovist a reacționat. „Sunt ok acum! Sunt în afara oricărui pericol! Mă bucur că a învins Dinamo. Am ținut legătura cu doctorul care mi-a spus cum s-a terminat meciul”, a spus acesta, conform gsp.ro. Atacantul dinamovist ar putea fi menajat pentru meciul cu Gaz Metan Mediaș, ultimul al sezonului regular, decizia urmând a fi luată zilele acestea de staff-ul medical al echipei din „Ștefan cel Mare”, după încă un set de analize.

• Dinamo conducea cu 1-0 cu câteva minute înaintea pauzei de pe Arena Națională, când Iulian Cristea l-a lovit extrem de violent pe Perovic, undeva la mijlocul terenului. Atacantul „câinilor” s-a prăbusit pe teren, unde a rămas timp de câteva minute. Primul care a sesizat gravitatea situației a fost portarul Cristi Bălgrădean.

Dinamo – FCSB s-a încheiat 2-1, după un meci cu multe faze controversate și fotbal cu mult angajament din partea jucătorilor celor două echipe. Dacă la televizor ați văzut cam tot ce s-a întâmplat din punct de vedere sportiv, au fost și momente care au scăpat camerelor de filmat. Prosport a fost la stadion, chiar pe tunelul de acces în teren, și vă oferă unele informații în exclusivitate.

Publicat: 17 02. 2020, 10:27
Actualizat: 17 02. 2020, 16:21