Prima înfrângere din Liga I pentru „Lupi”! Gaz Metan – Petrolul 1-0! Contra, eliminat de Balaj după fluierul de final

Cosmin Contra a dat ieri piept la Mediaș cu singura formație care l-a învins în Liga I, Gaz Metan. Se întâmpla pe 23 noiembrie 2012, scor 0-2. De atunci, Petrolul a legat o serie incredibilă de meciuri care au dus-o în postura de candidată la titlu. Totuși, aceștia nu au început ca și o formație de top partida cu Gaz și s-au văzut dominați din start. Așa au venit și primele ocazii pentru gazde, Markovic (15, 39) trimițând periculos spre buturile lui Pecanha. Petrolul a avut însă șansa primei reprize, Teixeira și De Lucas în același minut, 24, fiind aproape să deschidă scorul.

Teixeira, bară din doi metri

Contra a forțat la pauză și ocaziile au apărut. După o pasă perfectă a lui Albin, Priso (51) trage bine, dar Buchta respinge în corner. Șansa partidei vine de la Teixeira (68), care din doi metri trimite incredibil în bară și se înscrie la ratarea campionatului. Ocaziile aveau să se răzbune. Vitinho (foto) a avut o acțiune perfectă pe partea stângă și a trimis spre poartă, Guilherme a respins, dar asistentul Miclos Nagy a apreciat corect că mingea a depășit linia porții, deși nu avea vizibilitate bună. Bud putea în prelungiri să majoreze diferența, spre disperarea lui Contra, care pierde din nou în fața Mediașului, după 26 de partide fără eșec în Liga I!

Cosmin Contra a contestat dur arbitrajul la finalul partidei și a fost eliminat de către Cristi Balaj

Vedeta Mediașului, Bawab, a absentat și la meciul de ieri, din cauza unei accidentări

Echipele de start:

Gaz Metan: Buchta – Frăsinescu, Muth, Markovic, Buzean – Todea (cpt), Tahar – Munteanu, Vitinho, C. Petre – Robertson

Rezerve:  Greab –  Bozeșan, Llullaku, Bud, Avram, Fl. Dan, R. Roberto

CLICK AICI PENTRU A URMĂ‚RI DESFĂ‚ȘURAREA LIVE TEXT A PARTIDEI

Petrolul: Pecanha – Alcenat, Benga, Hoban, Guilherme – Mustivar (cpt), De Lucas, Teixeira, Albin – Dore, Priso

Rezerve: Bornescu – Beța, Fernandez, Boudjemaa, Camara,  S. Achim, R. Santos

Publicat: 06 10. 2013, 21:48
Actualizat: 06 10. 2013, 21:54