Prima etapă, primul scandal în Liga 1! Leo Grozavu a pus tunurile pe arbitrii români: „Nu suntem aici unii Dumnezei și altii plebea poporului”

Sepsi Sfântu Gheorghe a pierdut primul meci din noul sezon al Ligii 1, scor 0-1 pe teren propriu cu Universitatea Craiova.

Covăsnenii au încasat gol în minutul 88 al partidei de la Sfântu Gheorghe, iar Leo Grozavu acuză că arbitrul Radu Petrescu ar fi închis ochii la câteva faze, în defavoarea echipei sale.

Leo Grozavu, în scandal cu arbitrii români

Mai mult decât atât, Leo Grozavu nu a stat pe bancă la această partidă și acuză faptul că a fost suspendat pe nedrept. Antrenorul lui Sepsi le dă arbitrilor din România exemplul celor din străinătate, despre care spune că sunt mai deschiși la dialog decât ei.

„Eu cred că Sepsi a fost cea mai dezavantajată echipă în sezonul trecut. Am început un nou campionat, nu mai are rost să discutăm. Băieții au făcut o partidă bună, s-au descurcat bine împotriva unei echipe cu pretenții la titlu. Cred că am avut un penalty prin minutul 80 și ceva, iar faza din minutul 88 cred că nu mai merită comentată. Cei care au văzut… Eu cred că e rea intenție. Nu poți rata o împingere clară și să nu dai fault. Iar la Koljic, o avea el viteză, dar era la un metru de poartă, iar defensiva noastră la 6 metri.

Eu sunt suspendat pentru că nu am voie nici să vorbesc. Eu m-am ridicat de pe bancă la ultima partidă cu Clinceni, iar la pauză am spus «Domne, chiar nu mai putem să spunem nimic?». Eu nu am văzut în străinătate așa ceva, acolo arbitrii sunt mai maleabili, discută. Nu suntem aici unii Dumnezei și altii plebea poporului”, a spus Leo Grozavu, la flash-interviurile de după meci.

Publicat: 22 08. 2020, 20:25
Actualizat: 22 08. 2020, 20:31